W17 EHF Euro 2015

Slovenky v Londýne po výhre nad V. Britániou piate

26.11.2011

Slovensko - Veľká Británia 22:17 (16:9)

Slovenská reprezentácia hádzanárok sa dočkala víťazstva na predolympijskom turnaji v Londýne (23. - 27. 11. 2011) vo svojom záverečnom vystúpení. Zverenky trénerskej dvojice Peter Sabadka - Lenka Černá zdolali v sobotňajšom súboji domáce Britky 22:17 (16:9) a na London Handball Cupe obsadili konečnú 5. priečku. Slovenky odplatili v londýnskom Olympijskom parku svojmu súperovi lanskú prehru (26:27) z poľského Lublinu v rámci I. fázy kvalifikácie MS 2011 a zároveň dosiahli v šiestom stretnutí pod vedením nového tandemu kormidelníkov prvý triumf.

Výsledok - sobota - o 5. miesto:

Zostava a góly SR: Z. Školková, Gubiková, E. Vargová - Trochtová 1, Kovaličková, Stuparičová 3, Súkenníková, Pileková 4, P. Popluhárová, A. Tóthová 11/3, Dubajová 3, Drotárová, Rajnohová, Košíková
pok. hody: 4/3 - 5/4, vylúčené: 3 - 3, 800 divákov

Slovenkám vyšiel vstup do zápasu, v 6. min vyhrávali 4:0. Britky sa síce potom trojgólovou šnúrou dotiahli v 9. min 4:5, ale na začiatku druhej štvrťhodiny hry prehrávali 5:10. Aj v ďalšom priebehu I. polčasu dominoval na palubovke slovenský tím, ktorý sa spoliehal na úspešné zákroky brankárky Z. Školkovej (mala 43-percentnú úspešnosť) a streleckú potenciu Alžbety Tóthovej, ktorá dosiahla polovicu gólov svojho družstva. Skóre naďalej narastalo v prospech SR - v 26. min bolo 13:7 a na prestávku odchádzali tímy za stavu 16:9. Britky po zmene strán znížili na 11:16, ale to bolo z ich strany všetko. Slovenky opäť pridali a odskočili na rozdiel ôsmich gólov - 21:13. Od stavu 22:14 v 54. min boli úspešné už iba britské hádzanárky, ktoré šnúrou troch presných zásahov stanovili konečný výsledok na 22:17 z pohľadu súpera.

Peter Sabadka (tréner žien SR): "Naše družstvo dnes ukázalo vynikajúci tímový duch. Dokázali sme výborne brániť a dostať súpera pod tlak najmä v prvom polčase. Okrem dobrej defenzívy sme mali aj prechodovú fázu a hrali variabilne na postavenú obranu. V druhom polčase sme vyhrávali už aj o osem gólov a kontrolovali vývoj duelu. Sme radi, že si s Veľkou Britániou, ktorej sme mali z minulosti čo odplácať, poradili na jej pôde a dosiahli naše prvé víťazstvo. Britky pôsobia kompaktnejšie ako v minulosti, vyhrať u nich nie je jednoduché, a preto si dievčatá zaslúžia pochvalu. Dnešnými výkonmi vyčnievali nad ostatnými brankárka Školková a spojka Tóthová.“

Semifinále:
Poľsko - Angola 26:25 po predĺžení (22:22, 12:10)
Čína - Rakúsko 26:29 (14:17)

Zostávajúci program predolympijského turnaja hádzanárok v Londýne (23. - 27. 11. 2011):