Máj 2024
8

Japonky mali na lopate Dánky, postupy favoritov

13.12.2011

V pondelkových stretnutiach osemfinále na XX. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Brazílii sa takmer postarali o prekvapenie Japonky, ktoré ešte v 56. min súboja s Dánkami vyhrávali 19:16, no favorizované súperky stihli ešte do konca riadneho hracieho času vyrovnať a potom rozhodnúť v predĺžení (23:22). Dánsko prvýkrát na šampionáte nezvíťazilo po 60 minútach hry, ale napokon predsa len nebude chýbať v štvrťfinále.

"Japonky hrali veľmi dobre a na našu obranu vyvíjali veľký tlak. My sme mali problémy v útoku. Na výkone mojich dievčat sa prejavila nervozita, keďže víťaz tohto duelu si zabezpečil miestenku na turnaj olympijskej kvalifikácie," poznamenal dánsky kouč Jan Pytlick. Okrem severaniek sa v ňom predstavia aj Chorvátky po druhopolčasovom obrate a víťazstve vo vyrovnanom zápase nad Rumunkami 28:27. Zo slovenského pohľadu je zaujímavé, že dvaja štvrťfinalisti Dánsko i Chorvátsko sú súpermi zvereniek trénera Petra Sabadku v kvalifikácii ME 2012. Šancu na medailové umiestnenie si udržali aj vicemajsterky sveta Francúzky, ktoré zdolali úradujúce európske vicešampiónky Švédky, keď po zmene strán zmazali trojgólové polčasové manko a vyhrali 26:23. Najjednoduchšiu osemfinálovú úlohu mali podľa výsledku domáce Brazílčanky, keď triumfom 35:22 nedali šancu hráčkam Pobrežia Slonoviny a naďalej kráčajú turnajom bez zaváhania. Prezidentský pohár získali Nemky po výhre 33:25 nad Tunisankami, ale ich konečné 17. miesto je pre túto hádzanársky vyspelú krajinu slabou útechou.

Súhrn výsledkov pondelňajších stretnutí na XX. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Brazílii:

Osemfinále (Sao Paulo/Sao Bernardo do Campo):
Švédsko - Francúzsko 23:26 (15:12)
Rumunsko - Chorvátsko 27:28 (18:15)
Dánsko - Japonsko 23:22 po predĺžení (19:19, 9:11)
Brazília - Pobrežie Slonoviny 35:22 (15:8)

Austrália - Argentína 12:30 (4:12)

Konečné poradie na 9. - 24. mieste: 9. Švédsko, 10. Čierna Hora, 11. Kórejská republika, 12. Island, 13. Rumunsko, 14. Japonsko, 15. Holandsko, 16. Pobrežie Slonoviny, 17. Nemecko, 18. Tunisko, 19. Kazachstan, 20. Uruguaj, 21. Čína, 22. Kuba, 23. Argentína, 24. Austrália