27

Juniori SR v kvalifikácii ME nezvládli duel s Portugalcami

06.04.2012

Kvalifikácia ME 2012 v hádzanej hráčov do 20 rokov: Slovensko - Portugalsko 21:31 (12:15)

Slovenskí hádzanári do 20 rokov podľahli v piatok v úvodnom vystúpení na kvalifikačnom turnaji majstrovstiev Európy v Nových Zámkoch Portugalsku 21:31 a takmer s istotou si na kontinentálnom šampionáte v Turecku nezahrajú. Zo 6. skupiny postúpi iba víťaz turnaja, tretím tímom je papierový outsider z Bulharska.

kvalifikácia ME do 20 rokov, 6. skupina:
Portugalsko - Slovensko 31:21 (15:12)
Zostava a góly SR:
Tóth, Blicha, Kosák - Maguška, Krok 1, Macháč, Foldeš, Joppek 5, Hajdu, Kardoš, Pogány, Mikita 5, Mikes 2, Takáč 7/3, Minarovič, Janíček 1. Rozhodcovia: Kavešnikov, Plotnikov (obaja Rus.), vylúčenia: 5:4, 7m hody: 3/3 - 4/3, 700 divákov.

Pozíciu favoritov, ktorých o dva roky starší krajania v na ME 2010 v Bratislave získali strieborné medaily, začali Portugalci napĺňať už od úvodných minút a rýchlo viedli 3:1. Úradujúcich európskych vicemajstrov v tejto vekovej kategórii rovnako ako predvlani viedol kormidelník Rolando Freitas a úspešne dirigoval na strednej spojke Rui Silva a síce sa zverenci trénera Petra Kalafuta snažili, musel kouč za stavu 5:9 už siahnuť po oddychovom čase. Slováci mohli prehrávať aj vyšším rozdielom, no nad vodou ich držal brankár Tóth. Postupne sa domáci dotiahli na 12:10 a mali aj loptu na rukách, no bližšie sa im dostať nepodarilo. V druhej časti mali ďalšiu možnosť skresať deficit, no skvele pracujúca portugalská defenzíva odolávala aj pri súvislom takmer šesťminútovom oslabení, ktoré hostia vyhrali 5:1 a 15 minút pred koncom viedli už 23:16. Na obraze hry sa pramálo zmenilo aj po oddychovom čase Kalafuta a Portugalci excelovali v obrane i v útoku a päť minút pred koncom už prehrávali o desať.

Peter Kalafut, tréner SR: "Vedeli sme, čo príde a po taktickej stránke sme boli dobre pripravení. Nevedeli sme sa ale presadiť na ich vysunutú obranu 1-5. V prvom polčase sme mali niekoľko možností vyrovnať skóre a získať sebadôveru. Nepodarilo sa to a išli sme úplne dole. Druhý polčas bol dosť deprimujúci, hoci prehru sme mohli očakávať, chceli sme však doma aspoň zanechať dobrý dojem. Vôbec to ale nevyšlo."

Rolando Freitas, tréner Portugalska: "Víťazstvo ma neprekvapilo, no viac som očakával od Slovákov. Vedel som, že po fyzicvkej stránke sú na tom domáci dobre, no postupne sme im uberali z ich nadšenia. Odstavili sme ich strelcov, výborne nám zachytal brankár a celkovo tento zápas nám veľmi dobre vyšiel."