Mar 2024
PUSŠPSN
3

W17 EHF Euro 2015

Budučnost potešila národ a je prvý raz na tróne LM


14.05.2012


V dramatickom finiši odvety rozhodlo v neprospech Györu menej strelených gólov na palubovke súpera


Cez uplynulý víkend vyvrcholili boje vo všetkých ženských európskych pohároch sezóny 2011/12. Ligu majstrov vyhrala čiernohorská Budučnost Podgorica, v Pohári víťazov pohárov obhájil svoj minuloročný triumf maďarský Ferencváros, v Pohári EHF sa tešila z prvenstva ruská Lada Togliatti a Challenge Cup sa stal korisťou francúzskeho Le Havre.  

V nedeľu získala čiernohorská Budučnost Podgorica prvýkrát v klubovej histórii trofej za víťazstvo v Lige majstrov. Vo finálovej odvete síce po domácom víťazstve iba zmazala dvojgólové manko z prvého súboja s maďarským Györi  Audi ETO, no napokon sa radovala z celkového víťazstva, pretože v Maďarsku strelila viac gólov. Györ "spackal" už v poradí siedme veľké finále a naďalej čaká na veľkú európsku trofej. Predtým hral neúspešné finále LM v 2009, finále POhára EHF v 1999, 2002, 2004, 2005 a finále PVP v 2006. 

Priebeh
Györ, ktorý nastúpil bez maďarskej reprezentačnej krídelníčky Orsolyi Vértenovej, privítala nežičlivá a frenetická atmosféra v hale Morača, Tá praskala vo švíkoch a na jej tribúnach šalelo viac než 5000 divákov. Finálová odveta celkom pobláznila malý balkánsky národ, keď organizátori odhadovali záujem priaznivcov na trojnásobný a väčšina hádzanychtivých Čiernohorcov tak bola odkázaná na televízne prijímače. Od úvodu sa hostky museli vyrovnať aj s tvrdou hrou Budučnosti v obrane, ktorá bola na hranici únosnosti. Od stavu 3:3 začali muziku tvrdiť domáce, do konca zápasu viedli, ale Maďarky sa odmietali poddať. Prvý minitrhák sa udial pri stave 12:9, no Györ ho rapídne zmazal aj vďaka zákrokom Pálingerovej, ktorá nahradila v bráne v úvode nevýraznú Lunde-Haraldsenovú. Do konca polčasu poslali dánski arbitri na dve minúty von hráčky Podgorice až šesťkrát, to bol aj jeden z faktorov, prečo sa s mnohými chybami hrajúci Györ držal v hre. Preťahovanie o výsledok pokračovalo aj po prestávke. Rozstrieľala sa domáca Miljaničová, najlepšia strelkyňa prvého duelu Popovičová sa však márne hľadala a najmä Pálingerovej bravúry priniesli pre suveréna maďarskej hádzanej lichotivý stav 16:16 i 19:19. Budučnost sa mohla dostať na koňa a definitívne odcválať z dohľadu onedlho, keď Miljaničová zvýšila na 23:20 a vybojovala aj presilovku. Následne s 9 gólmi kanonierka stretnutia Katarina Bulatovičová zvýšila rozdiel na 4 góly. To však nebolo všetko, naopak, práve od tejto chvíle len začala obrovská dráma. S medzinárodnou scénou sa lúčiaca Pálingerová vystavila v rade až tri stopky pre rozvášnené domáce hráčky a Görbiczová stiahla náskok súpera na 1 gól (25:24). Potom Pálingerová vyhytala aj K. Bulatovičovú, ale psychickú výhodu hostky nevyužili. Ambície Györu schladila brankárka Wolteringová, ktorá sa prihlásila o slovo v pre domáce najvhodnejšom čase. Pri 27:24 požiadal o oddychový čas tréner maďarského tímu Böhn, ale Györ mal vtedy pri jasnej pohárovej matematike k dispozícii na dva góly v tomto okamihu už len minútu. Celkové skóre egalizovala síce Görbiczová zo sedmičky, no na zvyšných 20 sekúnd domáce už skryli loptu a mohli sa začať oslavy. 

Dojmy aktérov
"Musíme sa sústrediť na získanie trofeje v budúcom ročníku. Nedokázali sme v rozhodujúcich chvíľach usmerniť stretnutie naším smerom a niekedy nám chýbalo šťastie. V tuhom boji si však Budučnost zaslúžila získať pohár," konštatoval sklamaný tréner zdolaného mančaftu Karl-Erik Böhn. "O víťazovi nebola istota až do samotného záveru, ale V poslednej desaťminútovke sme zlyhali v obrane a šport je o chybách. Gratulujem predovšetkým Maji Savičovej a Bojane Popovičovej, ktoré si zaslúžili vyhrať takúto trofej na sklonku ich kariér," povedala Čiernohorka v drese Györu Jovanka Radičevičová, ktorú prekvapil piskot na jej adresu. "Diváci si musia uvedomiť, že som profesionálka a nemať mylný dojem z mojich osláv gólu. Nechcem provokovať tento klub ani hráčky, s ktorými sa budem onedlho spoločne biť o olympiádu."  

"Bez pochýb ide o najkrajší deň v mojom živote. Tvrdá práca počas sezóny sa vyplatila, som hrdá na tento tím. Kým sme mali len dvojgólový rozdiel, nebolo to ono, keď sme ho nahonobili na 3-4 góly, už som vedela, že to bude náš deň," vyjadrila sa nemecká hrdinka v bránke Budučnosti Clara Wolteringová. "Mnohí nám neverili, nie len pred sezónou ale aj ďalšie roky dozadu. Myslím, že práve toto nás posilnilo. Sme veľký tím, ktorý je tvorený rodenými víťazmi a preto sme tu, kde sme. A ďakujem aj Bojane Popovičovej a Maji Savičovej, od ktorých som sa naučil veľa aj ako kouč, aj ako človek a ktoré boli vzorom aj pre ostatných," tešil sa kormidelník Budučnosti Dragan Adžič.  

Odveta finále LM 2011/12:
Budučnost Podgorica - Györi Audi ETO 27:25 (13:12)

Budučnost: Wolteringová, Barjaktarovičová, Vukčevičová -  Božovičová, A. Bulatovičová, K. Bulatovics 9/1, Cvijičová 1, Djokičová, Georgijevszká, Jovetičová, Knezevičová 2, Lazovičová, Markovičová, Mehmedovičová, Miljaničová 6, Popovičová 2/1, Radovičová 1, Savičová 2
Györ: Lunde-Haraldsenová, Pálingerová - Amorimová 5, Görbiczová 8/4, Grosová, Hornyáková, Kovacsicsová 3, Kuruczová, Lekičová 3, Lökeová 3, Orbánová, Planétaová, Radičevičová 2, Tóthová

Rozhodovali: Gjeding a Hansen (obaja Dán.), vylúčené: 9:3, 7m hody: 3/1 - 4/4, 5000 divákov. 

/prvý zápas: 27:29, Budučnost vyhrala LM 2011/12 väčším počtom strelených gólov na palubovke súpera/

Odveta Pohára EHF 2011/12:
HC Zalau - Lada Togliatti 20:21 (10:8)
/prvý zápas: 24:30, pohár vyhrala Lada/

Odveta finále PVP 2011/12:
Viborg HK - FTC Rail-Cargo Budapešť 30:31 (12:15)
/prvý zápas: 30:31, pohár vyhral FTC/

Odveta finále Challenge Cup-u 2011/12:
HAC Le Havre - Belediyesi Antalya 27:30 (18:14)
/prvý zápas: 36:27, pohár získal Le Havre/

 
slovakhandball.sk
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL