Aug 2022
PUSŠPSN
18

W17 EHF Euro 2015

ME žien 2012 nebudú na Slovensku, organizátorom Srbsko


18.06.2012


Európsky šampionát hádzanárok sa namiesto Holandska uskutoční v Srbsku, na ME napokon aj Islanďanky


Tohtoročný európsky šampionát hádzanárok nebude na Slovensku, od 4. do 16. decembra sa napokon uskutoční v Srbsku. Európska hádzanárska federácia (EHF) po dvojtýždňových rokovaniach zverila organizáciu ME 2012 do srbských rúk. Pôvodný usporiadateľ Holandsko oznámil 4. júna, že sa zrieka hostenia vrcholného kontinentálneho podujatia, čím pripravil o štart na podujatí aj svoju ženskú reprezentáciu.


Na výzvu EHF, ktorá začala hľadať nového organizátora turnaja 16 ženských reprezentačných tímov, zareagovalo dovedna jedenásť krajín ochotných zaskočiť (Chorvátsko, Dánsko, Macedónsko, Island, Nórsko, Poľsko, Rusko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Švédsko). Medzi záujemcami figurovala aj SR, ktorej hádzanárky na šampionát nepostúpili, keď v kvalifikácii obsadili v 6. skupine 3. miesto za Chorvátkami a Dánkami.


Dejiskami ženských ME budú Belehrad, Niš, Vršac a Nový Sad, kde sa v januári 2012 predstavila na podujatí rovnakého rangu aj mužská elita. Finálový víkend bude taktiež v srbskej metropole. "Sme radi, že sa v decembri 2012 stretneme v Srbsku. Tamojší organizátori odviedli skvelú prácu pri januárových mužských ME a som presvedčený, že aj ženský šampionát bude mať úspech," uviedol prezident EHF Tor Lian.


Okrem Nórska ako obhajcu si účasť v kvalifikácii ME 2012 vybojovali prvé dva tímy z každej skupiny: Nemecko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Čierna Hora, Rusko, Francúzsko, Macedónsko, Švédsko, Česko, Chorvátsko, Dánsko, Ukrajina a Španielsko. Šestnástym účastníkom záverečného turnaja sa namiesto Holandska stal Island ako najlepší tím z 3. priečok v jednotlivých skupinách. Do ich hodnotenia sa brali len výsledky s prvými dvoma tímami. Slovenky skončili v 6. skupine tiež tretie, ale s dvoma postupujúcimi súpermi neuhrali ani bod, a tak nemali šancu získať poslednú miestenku.


Žreb záverečného turnaja ME žien 2012 sa uskutoční v piatok 22. júna približne po 18.00 h v Monaku pri príležitosti kongresu EHF.


SITA
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL