25

Maďari po dvojnásobonom predlžení vyradili Island

09.08.2012

Do semifinále XXX. olympiády v Londýne aj Francúzsko, Švédsko a Chorvátsko

Reprezentanti Chorvátska sa stali poslednými postupujúcimi medzi štyri najlepšie tímy mužského hádzanárskeho turnaja na Hrách XXX. olympiády v Londýne. V stredajšom štvrťfinále zdolali Tunisanov 25:23, hoci polčas prehrali rozdielom jedného gólu 11:12. Zverenci trénera Slavka Golužu sa v piatok stretnú v boji o postup do finále s reprezentantmi Francúzska. Tí ako obhajcovia zlatých medailí z Pekingu 2008 prevýšili v stredajšom štvrťfinále Španielov gólom najlepšieho strelca zápasu Williama Accambrayho v poslednej sekunde druhého polčasu tesne 23:22 (9:12).

Švédi v severskom derby zvíťazili nad tohtoročnými majstrami Európy z Dánska 24:22. V prvom dejstve reprezentanti "troch koruniek" súpera prevýšili dvojgólovým rozdielom 11:9 a po vyrovnanom druhom polčase, v ktorom oba tímy strelili po 13 gólov, si náskok udržali a postúpili medzi štyri najlepšie tímy na olympijskom hádzanárskom turnaji. V poslednej päťminútovke skóroval dvakrát len Švéd Nicklas Ekberg a práve jeho góly pomohli Švédom k víťazstvu. Medzi kvarteto najlepších tímov postúpili aj Maďari, ktorí v stredu vyradili Islanďanov, obhajcov strieborných medailí z Pekingu 2008, po dvojnásobnom predĺžení 34:33. V prvom polčase boli Maďari lepší a vyhrali ho 16:12. Po zmene strán hádzanári Islandu skvalitnili hru a poradilo sa im ujať vedenia. Ešte 14 sekúnd pred koncom druhého dejstva bol stav v ich prospech 27:26 a navyše hádzali pokutový hod. Gudjonsson však trafil len do ruky brankára Fazekasa a Lékai z protiútoku dve sekundy pred sirénou vyrovnal na 27:27. Po prvom predĺžení bol stav opäť nerozhodný 30:30, v druhom už Island nedokázal "skrotiť" nabudených Maďarov, ktorých podržal vynikajúci Fazekas. Islanďania na OH 2012 vyhrali základnú skupinu bez zaváhania, to však potom prišlo hneď na úvod vyraďovacej fázy.

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí štvrťfinále hádzanárskeho turnaja mužov na Hrách XXX. olympiády v Londýne:

Chorvátsko - Tunisko 25:23 (11:12)
Najviac gólov: Čupič 8 - Jallouz a Alouini po 4

Švédsko - Dánsko 24:22 (11:9)
Najviac gólov: Doder 6 - Lindberg 6

Island - Maďarsko 33:34 po dvojnásobnom predĺžení (30:30, 27:27, 12:16)
Najviac gólov: Sigurdsson 8 - L. Nagy 9

Španielsko - Francúzsko 22:23 (12:9)
Najviac gólov: Tomas González 6 - Accambray 7