25

Slovenky v Chebe na 2. mieste, víťazkami Maďarky

15.09.2012

Slovensko - Maďarsko 29:34 (17:15)

Slovenské hádzanárske reprezentantky obsadili na tradičnom medzinárodnom turnaji žien "O štít mesta Cheb" konečné 2. miesto. Po víťazstvách nad Češkami (23:19) a Islanďankami (23:22) si v sobotňajšom predpoludňajšom stretnutí v Chebe pripísali na svoje konto prvú prehru. Zverenky trénera Petra Sabadku v súboji o celkové prvenstvo na 39. ročníku podujatia podľahli hráčkam Maďarska 29:34, keď po prvom polčase ešte vyhrávali 17:15. Slovenky, z ktorých organizátori vyhodnotili za najlepšiu hráčku družstva spojku Alžbetu Tóthovú, sa teda nestali štvrtýkrát v histórii víťazkami turnaja. V minulosti triumfovali v rokoch 1999, 2000 a 2007, vždy pod vedením kouča Tomáša Kuťku.

Maďarky získali trofej pre víťaza v Chebe po tretí raz, predchádzajúce dve prvenstvá si odniesli z prvých dvoch ročníkov (1974 a 1975). Tretie skončili Češky vďaka výhre nad Islanďankami 28:21 (13:10).

Výsledky - sobota:

Zostava a góly SR: Túrociová, Súlovská - Pileková, Kováčiková, Súkenníková 6, Z. Janšáková 5, Trochtová, Minárčiková 1, A. Tóthová 5/1, Dubajová 4/2, Rajnohová 4, Polláková, S. Szarková, Demajová 2, Michnová 2

Najviac gólov za Maďarsko: Szucsánska 9/4, Cifrová 8, Tomoriová 6

pok. hody: 4/3 - 4/4, vylúčené: 1 – 2, rozhodovali: Kavulič a Skružný (obaja ČR), 60 divákov

Úvod bol vyrovnaný. Maďarky v polovici prvého polčasu odskočili na 2 – 3 góly, ale záverečná desaťminútovka pred prestávkou patrila Slovenkám, ktoré otočili výsledok a do šatní odchádzali za priaznivého stavu 17:15. Po zmene strán sa maďarské družstvo rýchlo dotiahlo, navyše si vypracovalo viacgólový náskok, ktorý hráčky SR neskôr stiahli, ale na obrat vo vývoji to už nestačilo. Maďarky riskantnú hru súpera v závere využili na poistenie svojho víťazstva (34:29).

Peter Sabadka (tréner SR): “V prvom polčase sme opäť dobre pracovali v defenzíve, presadzovali sme sa z rýchlych protiútokov i na postavenú obranu, vďaka čomu sme získali dvojgólové vedenie. V druhom dejstve nám robili problémy maďarské spojky Szucsánszka a Tomoriová, na ich pokrytie sme museli reagovať ofenzívnejším variantom defenzívy. Dievčatám už trochu dochádzali sily, družstvo sme prestriedali. Ešte dve - tri minúty pred koncom sme však prehrávali len o 2 góly. Potom sme to riskli, lebo sme hrali finále turnaja a chceli dosiahnuť víťazstvo. Súper to využil a kozmeticky navýšil svoje vedenie. Moje zverenky však musím pochváliť, s naším vystúpením v Chebe som spokojný.“

4. Island 3 0 0 3 64:86 0

Najlepšie strelkyne: 1. Stella Sigurdardóttirová (Isl.) 22 gólov, 2. Zita Szucsánszka (Maď.) 20, 3. Alžbeta Tóthová (SR) 18