18

Slovenky po víťazstve nad Švajčiarskom postúpili do II. fázy

02.12.2012

Slovensko - Švajčiarsko 26:24 (14:10)

Hádzanárky Slovenska splnili úlohu favorita v domácom prostredí na turnaji 1. skupiny I. fázy kvalifikácie žien o postup na budúcoročné MS v Srbsku (7. - 22. 12. 2013). V Partizánskom vyhrali v nedeľňajšom priamom súboji o prvenstvo nad Švajčiarkami 26:24 (14:10). Zverenky trénera Petra Sabadku sa s troma výhrami stali víťazkami turnaja a vybojovali si účasť v II. kvalifikačnej fáze, ktorá je na programe 1./2. a 8./9. júna 2013. Slovenky spoznajú meno svojho súpera v dvojzápase play-off 16. decembra na žrebe v Belehrade.

Výsledky - I. fáza kvalifikácie MS žien 2013 - 1. skupina (Partizánske) - nedeľa:
Zostava a góly SR: Súlovská, Túrociová, Medveďová - Trochtová 2, Minárčiková, Stuparičová 2, Pileková 1, Kováčiková, Súkenníková 1, Jakubisová 6/2, A. Tóthová 2, Dubajová 4, Rajnohová 2, Polláková, Michnová 4, Rebičová 2
Najviac gólov za Švajčiarsko: Dinkelová 8, Ganzová 5, Weigeltová 4, Mustafoská 4/3
pok. hody: 3/2 - 4/3, vylúčené: 3 - 5, rozhodovali: Pechová a Vágvölgyiová (obe Maď.), 1000 divákov

Do rozháraného úvodu zapadla Tóthovej nepremenená sedmička v 3. min i menej vydarený vstup Sloveniek. Skóre zápasu otvorila v 4. min Ganzová (0:1). Slovenské gólové suchoty ukončila až v 7. min Tóthová, ku ktorej sa pridali vzápätí Jakubisová, Dubajová a Stuparičová a v 10. min bolo 4:1. Po oddychovom čase súpera zvýšilo družstvo SR vedenia na 6:2, ale na začiatku 18. min po góle Weigeltovej bolo 6:6. Sabadkove zverenky si vzápätí zobrali k srdcu rady trénera a na konci úvodnej dvadsaťminútovky už mali opäť sľubný náskok (9:6). Ten si udržali, navyše krátko pred prestávkou zvýšila Rebičová na 14:10.

Na začiatku druhého dejstva Jakubisová zvýšila počas presilovky na 15:10, ale Švajčiarky sa dotiahli na 14:15 a mali aj možnosti vyrovnať. Gól Rebičovej v oslabení znamenal vedenie SR 16:14. Súperky potom znížili na 15:16, ale záverečnú štvrťhodinu už malo slovenské družstvo pod kontrolou. Tvorkyňa hry Michnová v 49. min upravila stav na 21:17 a tá istá hráčky zvýšila o tri minúty neskôr na 24:18. Švajčiarky našli v sebe ešte dostatok síl na zdramatizovanie duelu, chyby Sloveniek v útoku trestali a štvorgólovou šnúrou sa necelé dve minúty pred koncom dotiahli na 24:26. Skóre sa v zostávajúcom čase nezmenilo, a tak mohla prepuknúť slovenská radosť.

Peter Sabadka (tréner SR): „So Švajčiarkami to bol taktický boj, ktorý sme zvládli. Potvrdilo sa, že posledný krok býva najťažší. V závere duelu prišlo z našej strany poľavenie, ale nemal som obavy. Hralo sa o postup a ten je náš, z čoho sa veľmi tešíme."