19

Suverénny Prešov, v SP mužov úspešná obhajoba Tatrana

03.03.2013

Finále Slovenského pohára hádzanárov: Tatran Prešov - ŠKP Bratislava 37:26 (19:17), Prešov sa stal víťazom SP mužov 2012/2013

Hádzanári Tatrana Prešov sa stali víťazmi Slovenského pohára v hádzanej mužov 2012/2013. Zverenci trénerskej dvojice Roman Lamač - Ivan Pompoš potvrdili na víkendovom záverečnom turnaji v domácom prostredí úlohu jednoznačného favorita, keď najskôr v sobotňajšom semifinále zdolali hráčov HC Sporta Hlohovec 38:25 (21:12) a potom v nedeľňajšom finále si poradili s hádzanármi ŠKP Bratislava 37:26 (19:17). Po troch rokoch sa opäť mohli z triumfu tešiť pred vlastnými fanúšikmi.

Prešovčania, ktorí obhájili svoje prvenstvo z vlaňajška, získali druhú najcennejšiu domácu trofej celkovo sedemnástykrát a v ére samostatnosti jubilejný desiatykrát, z toho siedmykrát za sebou. Šarišania sú z doterajších 35 ročníkov SP suverénne najúspešnejším klubom. O ich neohrozenú dominanciu v súčasnosti potvrdzuje aj skutočnosť, že sú víťazmi 10 z ostatných 12 edícii súťaže.

Tatran získal okrem trofeje a finančnej prémie 1200 eur aj právo účasti vo Vyzývacom pohári 2013/2014. V prípade, že ako držiteľ SP bude zároveň aj majstrom SR, prechádza právo štartu v európskej pohárovej súťaži na finalistu - ŠKP Bratislava. "Policajti", ktorí v semifinále vyradili lanského účastníka finále MŠK Považská Bystrica 26:25 (13:14), nevyužili v Tatran handball aréne šancu štvrtýkrát sa zapísať na listinu pohárových víťazov. Svoj doteraz posledný triumf v SP získali v roku 2000, predtým uspeli aj v rokoch 1973 (ešte ako ČH Bratislava) a 1997.

Súhrn výsledkov víkendových stretnutí na záverečnom turnaji Slovenského pohára v hádzanej mužov 2012/2013 v Prešove (hralo sa na jeden zápas):

NEDEĽA
finále:
Zostavy a góly:
Prešov: Krupa, Verkič - Rábek, Marušák 1, Hrstka, Michal Urban 2, D. Krok, Krištopans 6, Radčenko, Tumidalský 2, T. Urban 5/2, Číp 2, Guzy 5, Pejovič 7, Antl 7/1, Petro
ŠKP: Pejko, Kováč - Pupík 4, Kysel, Mikes, M. Volentics 5/1, Slaninka 8, R. Demovič 1, Kasagranda 1, Štepanovský 3, Kucharik 4/2, Zechmeister
Pok. hody: 4/3 - 4/3, vylúčení: 6 - 5, rozhodovali: Cibere a Richvalský, 1500 divákov

Vo vyrovnanom úvode sa v tesnom vedení trikrát ocitli hráči ŠKP (naposledy 4:3 v 4. min), ale domáci si potom trojgólovou šnúrou vďaka svojim krídelníkom Antlovi s Čípom utvorili prvýkrát náskok dvoch presných zásahov - 6:4 v 7. min. Od tohto momentu už Tatran nepustil vedenie zo svojich rúk, hoci do konca I. polčasu (19:17) sa nedokázal odpútať na viac ako tri góly. Dokázal to až po zmene strán, keď dvakrát skóroval Krištopans a upravil stav na 21:17. Prešovčania pokračovali vo zvyšovaní svojho náskoku a za stavu 21:27 si tím ŠKP zobral oddychový čas. Bratislavčania po ňom znížili na 23:27, ale zo zdramatizovania finále nebolo nič, lebo súper hneď odpovedal troma gólmi za sebou. Hostia nedokázali nájsť recept na úradujúceho majstra. Domáci kontrolovali vývoj aj v zostávajúcom čase zápasu, ktorý vyhrali presvedčivo 37:26.

Roman Lamač (tréner Tatran Prešov): "V semifinále proti Hlohovcu sme odohrali kvalitný zápas, čím sme prekvapili aj súpera. Fungovala nám obrana 1 - 5, vypojili sme z hry špímachra Sporty Ďuriša, darili sa nám rýchle protiútoky, čiže som mohol vysloviť veľkú spokojnosť. Vo finále proti ŠKP moji zverenci súpera v podvedomí akoby podcenili. V prvom polčase sme nehrali dostatočne agresívne, dopúšťali sme sa hrubých chýb v obrane, výsledkom čoho bolo 17 inkasovaných gólov. Cez prestávku som musel zvýšiť hlas v kabíne a upozorniť chlapcov, že takto to nepôjde. V druhom dejstve to prinieslo ovocie v podobe jednoznačného rezultátu, takže celkovo môžeme byť spokojní. Sme radi, že sme získali Slovenský pohár trofej zostala doma, aj keď často počúvame, že vyhrať je naša povinnosť."

Tomáš Urban (krídelník Tatrana Prešov): "Som šťastný, pretože je to môj prvý triumf v Slovenskom pohári. Víkend sme zvládli v pohode a dokázali sme, že si trofej zaslúžime. Do finálového zápasu sme išli s tým, že chceme súperovi odplatiť nedávneho zaváhanie na jeho pôde, čo sa nám podarilo a môžeme byť spokojní."

Dominik Krok (spojka Tatrana Prešov): "Bol to dosť rozháraný zápas, diváci zrejme neboli nadšení z tejto hádzanej, ale pre nás bolo vo finále najdôležitejšie víťazstvo."

Vladimír Guzy (spojka Tatrana Prešov): "Bratislavčania nám robili trochu problémy, chceli sme finálový duel rozhodnúť rýchlejšie, ale myslím si, že sme v konečnom dôsledku nesklamali. Som rád, že všetko dopadlo tak, ako má byť."

Radoslav Antl (krídelník Tatrana Prešov): "Prvý polčas bol vyrovnaný s dobrou útočnou a slabšou hrou v obrane. Pred druhým dejstvom sme si povedali, že nemôžeme takto pokračovať, lebo riskujeme neobhájenie triumfu v SP. Zlepšili sme defenzívu a výsledkom bolo naše jedenásťgólové víťazstvo."

SOBOTA
semifinále:
ŠKP Bratislava - MŠK Považská Bystrica 26:25 (13:14) - do finále postúpil ŠKP Bratislava
Najviac gólov: Kucharik 9/3, Slaninka 5, M. Volentics 4 - Zdráhala 10/2, Firit 5, T. Vallo 4
Pok. hody: 3/3 - 2/2, vylúčení: 1 - 1, ČK: M. Kozák (Považská Bystrica) za hrubý faul, rozhodovali: Mandák a Rudinský, 72 divákov

Považania mali lepší vstup do zápasu a v 6. min viedli 4:1. Bratislavčania však dokázali vyrovnať. Považská Bystrica sa dostala aj do vedenia 13:9 v 24. min, ale ŠKP do polčasovej prestávky znížil na rozdiel gólu (13:14). V druhej časti hry sa v 42. min ujali „policajti“ prvýkrát vedenia (19:18). Tesný náskok si udržali aj v dramatickej koncovke.

Tatran Prešov - HC Sporta Hlohovec 38:25 (21:12) - do finále postúpil Tatran Prešov
Najviac gólov: Antl 12/3, Číp 8, Krištopans 4/1 - F. Zaťko 9/5, Mazur a Holdoš po 5
Pok. hody: 5/5 - 6/5, vylúčení: 4 - 5, rozhodovali: Gedeon a Vydra, 1580 divákov

Prešovčania viedli po 10 minútach hry už 5:1 a postupne svoj náskok zvyšovali. Po I. polčase viedli už o 9 gólov a nedopustili žiadnu drámu. Na palubovke dominovali aj v druhej časti hry. V domácom drese strelecky žiaril Radoslav Antl, ktorý dal 12 gólov.