25

Finále národného play-off - Titul pre Iuventu

04.05.2013

HK Slovan Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce 17:24 (6:13) - konečný výsledok série 0:3, Iuventa sa stala majstrom SR 2012/2013

Hádzanárky Iuventy Michalovce zvíťazili v sobotňajšom treťom stretnutí finále národného play-off o majstra Slovenska na pôde HK Slovan Duslo Šaľa 24:17 (13:6). Zemplínčanky nadviazali na dva minulotýždňové domáce triumfy, keď využili hneď prvý majstrovský mečbal a sériu vyhrali 3:0 na zápasy. Zverenky trénera Jána Packu obhajobou lanského titulu šampiónok dosiahli víťazný hetrik a celkovo vybojovali šieste prvenstvo v histórii michalovského klubu (2003, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013).

Michalovčanky opäť neporušili tradíciu a aj po sezóne 2012/2013 platí, že všetky doterajšie tituly získali v súbojoch so Šaľou a vždy na jej palubovke, pričom v každom z majstrovských rokov ukončili finálové série v najkratšom možnom čase.
Naopak, Šalianky sa tretíkrát za sebou museli uspokojiť so ziskom strieborných medailí. Hráčky Dusla čakajú na majstrovskú radosť už osem rokov, napriek tomu sú s deviatimi slovenskými titulmi (okrem toho majú v zbierke aj tri prvenstvá z federálnych čias) stále najúspešnejším ženským klubom na domácej scéne. Ich kouč Tomáš Kuťka pri premiérovej sezóne na lavičke Šale nepridal po 19 rokoch svoj druhý titul šampióna SR (s Partizánskym triumfoval v roku 1994). Jeho náprotivok Ján Packa je už päťnásobným slovenským majstrom (3x so Šaľou a 2x s Iuventou).

Hádzaná - WHIL (Women´s Handball International League) 2012/2013 - národné play-off o majstra SR - finále - tretí zápas (hralo sa na tri víťazstvá) - sobota:
Zostavy a góly:
Šaľa: Grandtnerová, Túrociová, Haládiková - Bíziková 4, Trochtová 3, Porubská, Krokavecová, Bérešová, Pócsíková, Demajová 1, Tulipánová, Veselková 1, S. Szarková 4, Súkenníková 4, Sláviková, Rácková
Iuventa: Gubiková, Medveďová - Piskayová 2, Szöllösiová 1, Kovaličková, Rebičová 4, Hollá, M. Holešová, Habánková, Horňáková 2, Tobiašová 8/2, Olšovská, Snopovová 3, Viňukovová 2, Tregubovová 2
Pok. hody: 2/0 - 2/2, vylúčené: 3 - 5, rozhodovali: Sivák a Oťapka, 800 divákov

Šalianky sa dvoma gólmi Súkenníkovej ujali vedenia (2:0), ale hostky odpovedali šesťgólovou šnúrou. Desaťminútové čakanie na tretí presný zásah v sieti Iuventy ukončila v 13. min Bíziková (3:6), ktorá nahradila v zostave zranenú Bérešovú. Iuventa sa mohla spoľahnúť na zákroky brankárky Gubikovej i údernejšie spojky - najmä Tobiašovú. Tréner Dusla Kuťka si v 17. min za stavu 3:8 zobral oddychový čas, ale ani po ňom nenastala zmena vo vývoji. Jeho zverenky prehrali I. polčas 6:13.

Po zmene strán Iuventa zvýšila svoj náskok v 34. min na 15:7. Pre Šaľu potom svitla aspoň aká-taká nádej na čiastočné zdramatizovanie duelu v 43. min, keď sa po treťom gól Szarkovej dotiahli na 11:16. Michalovčanky však mali aj v ďalšom priebehu situáciu pod kontrolou, udržiavali si pohodlný náskok. Duslo v 54. min znížilo na 17:22, ale viac sa už priblížiť nedokázalo. Iuventa doviedla stretnutie do víťazného (24:17) a sezónu do majstrovského konca.

Tomáš Kuťka (tréner Šale): "Iuventa nenechala nič na náhodu a potvrdila svoju absolútnu dominanciu. O osude zápasu sa rozhodlo v prvom polčase, druhý bol už vyrovnaný. Dnes bolo vidieť veľký rozdiel v brankárkach, ich úspešné zákroky chýbali našej obrane. Z toho, čo sme si v útoku vypracovali, sme veľa príležitostí nepremenili. "

Ján Packa (tréner Iuventy): "Zvládli sme to vynikajúco. Som rád, že sme to dokázali. My sme sa sústredili na prvý polčas a v druhom dejstve sa finále už len dohrávalo."

Simona Szarková (spojka Šale): "Chceli sme Iuventu viac potrápiť. Hoci sme po zmene strán držali s Michalovcami krok, o výsledku sa rozhodlo už v úvodnom polčase."

Lucia Tobiašová (spojka Iuventy): "Nečakali sme, že Šaľa strelí v prvej tridsaťminútovke len šesť gólov, ale tešilo nás, že nám dobre fungovala obrana."