Máj 2024
PUSŠPSN
28

W17 EHF Euro 2015

Slovenky v Partizánskom o priblíženie postupovej túžby


30.05.2013


Hádzanárky SR v sobotu v Partizánskom v prvom zápase kvalifikácie MS 2013 proti Rumunkám


Hádzanárky Slovenska sa po štyroch rokoch opäť ocitli v II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta. Tentoraz ich len dva zápasy delia od účasti na tohtoročnom svetovom šampiónáte v Srbsku (7. - 22. 12. 2013). Poslednou prekážkou na ceste na vrcholné podujatie, na ktorom naposledy štartovali v roku 1995, je v dvojzápase play-off Rumunsko. Prvý duel je na programe v sobotu 1. júna o 16.00 h v Partizánskom (rozhodujú Dáni Olesen a Pedersen). Odveta v Oradei sa bude hrať o týždeň neskôr 8. júna o 18.00 h miestneho času (17.00 h SELČ).


"Ja vnímam tento dvojzápas komplexne, čiže prvý súboj je vlastne akoby polčas. Samozrejme, že doma by sme chceli vyhrať a celkovo postúpiť. To je naša túžba. V Partizánskom si chceme utvoriť čo najlepší predpoklad na jej splnenie," povedal pre agentúru SITA kouč žien SR Peter Sabadka. 


Slovenky sa na kvalifikáciu pripravujú od soboty v dejisku prvého duelu. Sabadka má na sústredení v Partizánskom 19-členný káder, z ktorého vyberie šestnástku. "Tá bude známa na piatkovej technickej porade. Všetky hráčky sú zdravotne v poriadku, trénujeme a pripravujeme sa naplno. Zatiaľ ide všetko podľa plánu," uviedol slovenský kormidelník, ktorý si spolu s realizačným tímom a hráčkami vybral za dejisko domáceho stretnutia Partizánske, kde sa v závere uplynulého roka tešili z triumfu na turnaji I. fázy kvalifikácie a postupu do play-off. 


Výprava Rumunska pricestuje na Slovensko v piatok. Nebude v nej dlhodobo zranená spojka Cristina Georgiana Neagová, ktorú vyhlásili za najlepšiu hádzanárku sveta za rok 2010. "Zatiaľ poznáme len širší 28-členný káder. Až po ich príchode budeme vedieť, na ktoré konkrétne hráčky sa proti nám budú spoliehať. My máme o súperovi dostatok informácií a systém ich hry zmapovaný. Oporami sú hráčky z klubu CS Oltchim Ramnicu Valcea, ktorý bol semifinalistom Ligy majstrov 2012/2013. Neagovú nemajú k dispozícii už dlhšie, ale je to citeľná strata," poznamenal Sabadka na adresu zvereniek trénera Gheorgheho Tadiciho, ktoré obsadili na ME 2012 v Srbsku desiate miesto. Rumunky dosiahli zatiaľ posledný výraznejší úspech pred tromi rokmi ziskom bronzu na kontinentálnom šampionáte. 


Na ženských MS 2013 má Nórsko ako úradujúci majster sveta, Srbsko ako organizátor, Maďarsko a Čierna Hora ako dvaja najlepšie umiestnení z ME 2012 účasť zabezpečenú automaticky. Z európskych krajín k nim pribudnú ešte ôsmi úspešní z II. kvalifikačnej fázy. Na svetovom šampionáte sa predstaví dovedna 24 tímov. 


Nominácia ženského reprezentačného tímu hádzanárok SR na II. fázu kvalifikácie MS 2013 proti Rumunsku: 
brankárky: Martina Túrociová (HK Slovan Duslo Šaľa), Adriana Medveďová, Lucia Gubiková (obe Iuventa Michalovce), Simona Súlovská (HK Danlog Partizánske) 
pivotky: Dominika Horňáková (Iuventa Michalovce), Eva Minárčiková (HK Danlog Partizánske) 
krídelníčky: Simona Pileková (SG BBM Bietigheim/Nem.), Petronela Kováčiková (TSG Ober-Eschbach/Nem.), Lucia Súkenníková (HK Slovan Duslo Šaľa), Terézia Szöllösiová (Iuventa Michalovce) 
spojky: Lýdia Jakubisová (Thüringer HC/Nem.), Alžbeta Tóthová (DHC Sokol Poruba/ČR), Monika Rajnohová, Zuzana Drotárová (obe HK Britterm Veselí nad Moravou/ČR), Katarína Dubajová, Alžbeta Polláková (obe ŠKP Piccard Senec), Klaudia Michnová (HK Danlog Partizánske), Marianna Rebičová (Iuventa Michalovce), Simona Szarková (HK Slovan Duslo Šaľa) 


XXI. MS žien v Srbsku (7. - 22. 12. 2013): 
Priama účasť: Nórsko (obhajca prvenstva), Srbsko (organizátor), Maďarsko, Čierna Hora (dva najlepšie umiestnené tímy z ME 2012 v Srbsku) 


Prehľad tímov v II. fáze kvalifikácie (play-off) o postup na svetový šampionát: 
účastníci ME 2012 (12 tímov): Česko, Dánsko, Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Rumunsko, Rusko, Švédsko, Chorvátsko, Island, Macedónsko, Ukrajina 
postupujúci z turnajov I. fázy kvalifikácie (4): Holandsko, Poľsko, SLOVENSKO, Turecko 


Program prvých zápasov II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na MS 2013 v Srbsku (7. - 22. 12. 2013): 


sobota 1. 6.: 
Slovensko - Rumunsko (Partizánske, 16.00 h, rozhodujú: Olesen a Gramm Pedersen z Dánska) 
Macedónsko - Španielsko 
Francúzsko - Chorvátsko 
nedeľa 2. 6.: 
Turecko - Dánsko 
Island - Česko 
Holandsko - Rusko 
Nemecko - Ukrajina 
Švédsko - Poľsko 


Odvety sú na programe 8. a 9. júna 2013.


SITA
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL