Júl 2019
PUSŠPSN
17

W17 EHF Euro 2015

Trénerom reprezentácie žien SR Dušan Poloz


15.07.2013


SZH angažoval za kouča hádzanárok SR Čecha Dušana Poloza, s ktorým uzavrel kontrakt do 30. 9. 2016


Novým trénerom hádzanárskej reprezentácie žien Slovenska sa stal Dušan Poloz. Český kormidelník nahradí vo funkcii Petra Sabadku, ktorého koncom júna odvolala z postu spolu s Lenkou Černou a ostatnými členmi realizačného tímu správna rada Slovenského zväzu hádzanej (SZH). 


"Poloza na návrh prezidenta SZH Jaroslava Holešu potvrdili do funkcie hlavného kormidelníka jednomyseľne všetci členovia správnej rady Slovenského zväzu hádzanej. Zmluvu so Slovenským zväzom hádzanej podpísal do 30. septembra 2016," informoval prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy generálny sekretár SZH Martin Simonides. 


Dušan Poloz je na klubovej úrovni koučom úradujúceho majstra ČR DHK Baník Most, s ktorým v uplynulej sezóne triumfoval aj v spoločnej slovensko-českej súťaži (WHIL) i na európskej scéne vo Vyzývacom pohári. Štyridsaťosemročný kouč bol navyše asistentom kormidelníka reprezentačného družstva českých hádzanárok Jana Bašného, s ktorým doviedli svoje zverenky na decembrové MS 2013 v Srbsku a štartovali aj na ME 2012 v Srbsku. 


Hlavnými kandidátmi na uvoľnenú trénerskú pozíciu po Sabadkovi boli Ján Packa a Dušan Poloz. Kouč majstrovskej Iuventy Michalovce Packa sa za ponuku poďakoval a dal prednosť len práci v klube. Poloz príležitosť viesť Slovenky využil a je tretím Čechom na tomto poste po Jiřím Zerzáňovi a Vojtěchovi 


"Ponuka ma prekvapila, lebo celé sa to zbehlo veľmi rýchlo. Dozvedel som sa o nej prakticky súčasne s tým, ako bol môj predchodca Sabadka odvolaný. Myslím si, že pre každého trénera v akomkoľvek športe je možnosť viesť reprezentáciu ohodnotením jeho práce. Ja si to nesmierne vážim," povedal pre agentúru SITA Poloz, pre ktorého to nebolo jednoduché rozhodovanie: "V mojom prípade bolo viacero okolností, pre ktoré som zvažoval, či ponuku prijmem. Išlo najmä o tom, že som bol členom realizačného tímu v českej reprezentácii žien. Tým, že som prijal angažmán v slovenskom národnom tíme, som sa zriekol fantastickej atmosféry panujúcej v družstve ČR a neposlednom rade aj účasti na majstrovstvách sveta. Všetko som si premyslel a napokon aj za cenu toho, že o tieto dve veci prídem, som sa rozhodol akceptovať ponuku. Idem do toho, je to pre mňa výzva a posunie ma to ďalej v mojej práci." 


Dušan Poloz bude musieť skĺbiť povinnosti na klubovej a reprezentačnej úrovni. Jeho zamestnávateľ DHK Baník Most mu však nerobil problémy s uvoľnením. "Ja som nedostal ponuku byť profesionálnym trénerom slovenskej reprezentácie, takže v tomto smere boli rokovania od začiatku jednoduchšie a rýchlejšie. Hneď som oslovil môjho nadriadeného v Moste, manažér Rudolf Jung ma podporil v tom, aby som do toho išiel. Povinnosti pri slovenskom tíme nebudú časovo náročnejšie ako pri českom. Budem si musieť vymedziť hodiny, keď sa budem venovať Mostu, a keď slovenskej reprezentácii. Vyžaduje si to odo mňa väčšie nasadenie, aby som všetko zvládol." 


Slovenská reprezentácia hádzanárok už dlhé roky trpí obmedzenými možnosťami výberu kvalitných hráčok, navyše výnimkou nie sú ani zrieknutia sa dresu národného tímu. "Nejaký prehľad mám, začínam sa postupne orientovať. Chcem zostaviť širší káder. Na Slovensku nie je veľa kvalitných hráčok, preto sa nemôžeme zriekať služieb žiadnej z nich. Na ihrisku potrebujeme mať to najlepšie, v opačnom prípade klesá šanca na úspech. Ak nejaké nebudú chcieť reprezentovať, musíme sa s tým vyrovnať, hoci to znižuje naše nádeje. Veľmi rád by som doprial celej hádzanárskej komunite na Slovensku ten pocit z postupu, aký som zažil v Česku. Slovenky už dlhé roky nehrali na vrcholnom podujatí, o to by to bolo silnejšie a emotívnejšie, keby sa to podarilo," uviedol D. Poloz a zdôraznil: "Pokúsim sa osloviť všetky potenciálne adeptky na reprezentačný dres, ale presviedčať nebudem nikoho. Hráčky musia mať chuť hrať za národný tím. Vnútorná motivácia je veľmi dôležitá. Ak ju nemajú, je zbytočné, aby chodili na zrazy." 


Zatiaľ nie je známe zloženie realizačného tímu. Jeho nový šéf by chcel mať v tejto otázke jasno do polovice augusta. "Prišlo to tak rýchlo, že prioritne som riešil predovšetkým svoje rozhodnutie. Na ponuku SZH som kývol v závere uplynulého týždňa. Mám určité predstavy, ale zatiaľ ešte žiadne konkrétne mená nie sú isté. Viac "horí´ otázka nominácie, lebo zahraničné kluby potrebujú poznať program hráčok na kalendárny rok, čiže v najbližšom čase sa pokúsim dať dokopy širší výber. Realizačný tím by som chcel mať poskladaný v horizonte troch - štyroch týždňov," dodal Poloz. 


Dušan Poloz (nar. 9. 5. 1965): 
Vzdelanie: Fakulta telesnej výchovy a športu v Osle, trénerská licencia A 

Doterajšie pôsobiská: 
1992 - 1996 Bystřice pod Hostýnem - hlavný tréner mužov 
1996 - 1998 HC Novesta Zlín - asistent trénera družstva žien 
1998 - 2003 Nordstrand Oslo (Nórsko) - tréner dorasteniek 
2003 - 2006 Njaard IF (Nórsko) - hlavný tréner družstva žien, 1. - 3. liga - 10. miesto v najvyššej nórskej súťaži 
2006 - 2009 Follo HK (Nórsko) - hlavný tréner družstva 1. nórskej ligy - 9. miesto v najvyššej nórskej súťaži + 1. miesto v Nórskom pohári juniorov 
2009 - 2011 HC Zlin - hlavný tréner družstva žien - 3. miesto WHIL 
2011 - 2012 Baekelagets Sportsklub Oslo (Nórsko) - hlavný tréner družstva mužov, 1. liga - 6. miesto v najvyššej nórskej súťaži 
2012 - súčasnosť - DHK Baník Most - hlavný tréner družstva žien - 1. miesto vo WHIL, majster ČR a víťaz Vyzývacieho pohára. 
2010 - Český zväz hádzanej - asistent trénera reprezentácie žien - postup na ME 2012 a MS 2013 


SITA
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL