2

Slováci prehrali s Lotyšmi, na turnaji v Rige tretí

28.12.2013

Lotyšsko - Slovensko 24:20 (13:6)

Hádzanári Slovenska zakončili svoje účinkovanie na 16. ročníku medzinárodného turnaja mužov "Riga Council Cup" (26. - 28. 12. 2013) prehrou. Zverenci trénera Zoltána Heistera nestačili v sobotňajšom zápase v Olympijskom športovom centre v lotyšskej Rige na domácich reprezentantov, ktorým v súboji o 2. miesto podľahli 20:24 (6:13). Slováci, ktorých ústrednou postavou a najlepším hráčom bol brankár Richard Štochl, obsadili v konečnej tabuľke podujatia 3. priečku so ziskom 2 bodov, víťazmi sa stali Litovčania napriek prehre na záver s Estóncami (27:34).

Výsledky - sobota:
Najviac gólov za Lotyšsko: Jurdžs 7, Arajs 5
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul - Mazák, Adamčík 3/3, Slaninka 1, M. Volentics, M. Briatka 3, Cigáň 3/1, Minarovič 3, P. Hruščák 1, Guzy 1, L. Urban, Vallo, Zechmeister 2, Pekár 3
Pok. hody: 2/0 - 4/4, vylúčení: 2 - 1, rozhodovali: Berezkinová a Alpaidzeová (obe Rus.), 400 divákov

Cigáň a Briatka dvoma gólmi otočili v 3. min stav na 2:1 v prospech SR, ale to bolo poslednýkrát, čo v zápase vyhrávali zverenci trénera Heistera. Slaninka v 9. min vyrovnal na 3:3, ale potom v priebehu necelých troch minút skórovali Lotyši šesťkrát za sebou. Vyše desaťminútovú slovenskú šnúru bez presného zásahu prerušil v 20. min Cigáň (4:9), ale potom nasledovala tentoraz séria štyroch lotyšských gólov a v 27. min už vedenie 13:4. Slováci v závere I. polčasu dvoma gólmi skorigovali výsledok na 6:13, navyše tesne pred prestávkou domáci Pavlovičs neuspel z pokutového hodu.

V prvej štvrťhodine druhého dejstva si Lotyši udržiavali pohodlný náskok. Ence v 44. min zvýšil na 20:11 a zdalo sa byť rozhodnuté. Slovenskí hráči však potom šiestimi gólmi v rade vykresali nádej na obrat. Domácim nedovolili skórovať ani z pokutového hodu a do záverečnej osemminútovky išli za stavu 17:20. Lotyši potom prežili vlastné oslabenie s nerozhodným skóre (1:1) a v zostávajúcom čase si už nenechali vziať víťazstvo (24:20).

Martin Mazák (pivot SR): "Zopakovala sa situácia z piatkového duelu proti Litve. Vlastnými chybami sme umožnili súperovi získať vedenie. Po našich hluchých chvíľach sa potom už len ťažko doťahoval výrazný náskok domácich."

Zoltán Heister (tréner SR): "Bol to podobný zápas ako v piatok s Litvou. V prvom polčase sme nepremenili veľa šancí, nešla nám streľba. Súper nás trestal gólmi z rýchlych protiútokov, z ktorých sme inkasovali až deväťkrát. Vyplývalo to aj z nervozity mladých hráčov, ktorí potrebujú nabrať skúsenosti na medzinárodnej scéne. Obrana nám fungovala, čo je dôležité pred kvalifikáciou. Prvýkrát sme sa predstavili v tomto zložení, bolo vidieť, že okrem zohranosti niektorým chalanom chýbala aj herná prax. Na turnaj sme išli s cieľom, aby si všetci dobre zahrali, v tomto smere splnili stretnutia v Rige svoj účel."