19

Juniori postúpili na Majstrovstvá Európy!

06.04.2014

Kvalifikácia ME hádzanárov do 20 rokov: Slovensko - Dánsko 22:31 (12:15)

Juniorská reprezentácia hádzanárov Slovenska sa s turnajom kvalifikácie ME 2014 hráčov do 20 rokov rozlúčila prehrou a napokon predsa len postúpila na európsky šampionát v Rakúsku (24. 7. - 3. 8. 2014). Zverenci trénera Ivana Pompoša podľahli v nedeľňajšom stretnutí 2. skupiny v Prahe favorizovaným Dánom 22:31 (12:15) a vybojovanie miestenky už nemali vo vlastných rukách - potrebovali pomoc domácich Čechov. Tí otočili vývoj záverečného duelu proti Poliakom na 21:20 (7:13) a ich víťazstvo posunulo mladých Slovákov na druhú postupovú priečku. V tabuľke troch tímov pri zhodnom počte bodov i rozdiele v skóre rozhodol menší počet strelených gólov (SR malo skóre 59:53, Poľsko 51:45), a tak radosť vypukla v slovenskej výprave.

Výsledky - kvalifikácia ME hráčov do 20 rokov - 2. skupina (Praha/ČR) - nedeľa:
Slovensko - Dánsko 22:31 (12:15)
Zostava a góly SR: Vernarský, Konečný - D. Kalafut 2, Páleš, Michniewicz 4, Wilga, Ľ. Šárpataky, Cigáň 4, Orlovský 4, M. Mikita, L. Urban 3, J. Urban 3/2, M. Šárpataky, Majbík 2, Korbel, Hlinka
pok. hody: 2/2 - 1/1, vylúčení: 3 - 1, rozhodovali: Nabokov a Kulik (obaja Biel.), 150 divákov

Slovákom opäť vyšiel úvod duelu. Dáni ani nenazdali a v 5. min prehrávali 0:3, no rýchlo sa spamätali a po desiatich minútach hry už viedli 4:3. V ďalšom priebehu I. polčasu sa družstvá striedali vo vedení. Záver zvládli lepšie severania, keď troma gólmi za sebou získali polčasový náskok 15:12. Slovenskí juniori gólom L. Urbana v 37. min znížili na 16:18, ale favorizovaný súper im už viac sa priblížiť nedovolil. Naopak, štvrťhodinu pred koncom vyhrával dánsky tím 24:19. V 55. min bol z pohľadu zverencov Pompoša rozdiel štvorgólový (22:26), ale namiesto zdramatizovania koncovky nasledoval dánsky klinec s ďalšími piatimi loptami v sieti družstva SR.

Ivan Pompoš (tréner juniorov SR): "V prvom polčase sme plnili taktické pokyny a mal vyrovnaný priebeh, hoci v závere nám Dáni ušli na tri góly. Žiaľ, v druhom dejstve na nás doľahla kríza. Nedostali sme do tempa v obrane ani v útoku. Prehrali sme s lepším súperom. Pri postupe sme mali veľké šťastie, poslednú minútu a pol zápasu Česka s Poľskom som ani nedýchal."