26

Iuventa obhájila a v sezóne 2013/2014 má triple

24.05.2014

Iuventa Michalovce - HK Slovan Duslo Šaľa 28:27 (16:9) - konečný výsledok série 3:2, Iuventa sa stala majstrom SR 2013/2014

Hádzanárky Iuventy Michalovce opäť obhájili titul majstra Slovenska. Zverenky trénera Jána Packu zvíťazili v sobotňajšom rozhodujúcom piatom stretnutí finále národného play-off o šampióna SR 2013/2014 na domácej pôde nad HK Slovan Duslo Šaľa 28:27 (16:9).

Zemplínčanky využili po dvoch domácich triumfoch spred dvoch týždňov (36:26 a 23:21) a minulotýždňových prehrách u súpera (21:30, 28:33) tretí majstrovský mečbal. Sériu vyhrali 3:2 na zápasy.

Hráčky Iuventy predĺžili šnúru svojich titulov na štyri a celkovo vybojovali siedme prvenstvo v histórii michalovského klubu (2003, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013, 2014).

Michalovčanky opäť neporušili tradíciu a aj po sezóne 2013/2014 platí, že všetky doterajšie tituly získali v súbojoch so Šaľou, ale premiérovo pred svojím publikom v Chemkostav aréne. Prvýkrát z majstrovských rokov neukončili finálovú sériu v najkratšom možnom čase.

Naopak, Šalianky sa štvrtýkrát za sebou museli uspokojiť so ziskom strieborných medailí. Hráčky Dusla čakajú na majstrovskú radosť už deväť rokov, napriek tomu sú s deviatimi slovenskými titulmi (okrem toho majú v zbierke aj tri prvenstvá z federálnych čias) stále najúspešnejším ženským klubom na domácej scéne. Ich kouč Rudolf Petrikovič pri premiérovej sezóne ako hlavný tréner na lavičke Šale nezískal prvý titul šampióna SR. Jeho náprotivok Ján Packa je už šesťnásobným slovenským majstrom (3x so Šaľou a 3x s Iuventou). So svojimi zverenkami sa teší zo zisku triple, keďže v sezóne 2013/2014 triumfovali okrem národného play-off aj v Slovenskom pohári i spoločnej slovensko-českej súťaži (WHIL).

Hádzaná - WHIL (Women´s Handball International League) 2013/2014 - národné play-off o majstra SR - finále - piaty zápas (hralo sa na tri víťazstvá) - sobota:

Zostavy a góly:

Iuventa: Gubiková, Zykovová, Medveďová – Kiridžičová 2, M.Holešová 3, Kučerová-Bachirievová 3, Szöllösiová 1, R. Vargová, Habánková, Horňáková 5, S. Nagyová, Tobiašová 6/1, Wollingerová, Tregubovová 8/2, Kovaličková

Šaľa: Grandtnerová, Krebsová, Haládiková - Bujnochová, Trochtová 2, Blehová, Klučková, R. Bíziková 2, Kodajová 7/2, S. Kováčová, Pócsíková, Demajová 1, Darázsová, Tulipánová, S. Szarková 10/3, Súkenníková 5

Pok. hody: 5/3 - 5/5, vylúčené: 1 - 2, rozhodovali: Oťapka a M. Sivák (obaja SR), 1600 divákov

Šalianky odpovedali na vedúci gól Michalovčaniek, ktoré súpera do vedenia nepustili. Po necelých desiatich minútach hry vyhrávali 6:2 a lavička hostiek si zobrala oddychový čas. Po ňom Iuventu viackrát podržala svojimi zákrokmi Gubiková, napokon ju však prekonala Szarková, ale Tregubovová svojím štvrtým gólom upravila na 7:3.

Domáce neumožňovali súperkám dotiahnuť sa. Naopak, keď v 24. min bolo pre Zemplínčanky 13:7, kouč Dusla Petrikovič si opäť zobral oddychový čas. Jeho zverenky však nedokázali aspoň čiastočne zmazať manko, to do polčasovej prestávky narástlo na 9:16.

Šalianky vstúpili do druhého dejstva dvoma presnými zásahmi (11:16). Po zneškodnení pokutového hodu Tregubovovej brankárkou Krebsovou následne Duslo v 44. min znížilo na 16:20 a už aj michalovský tréner Packa cítil potrebu dohovoriť svojim zverenkám. Tie však dovolili skórovať Kodajovej a náskok domácich bol v 47. min už len 21:18.

Demajová znížila v 50. min na 21:23, následne domáca Tobiašová netrafila bránku zo sedmičky. Krídelníčky Iuventy Holešová a Szöllösiová však poistili vedenie obhajcu (25:21), ktorý v závere už víťazstvo z rúk nepustil, hoci Šalianky pár sekúnd pred koncom skresali odstup na jediný gól(27:28).

Ján Packa (tréner Iuventy): "Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvej časti sme dominovali a potom akoby sme sa zľakli víťazstva. Prestali sme premieňať gólové príležitosti, nedali sme dve sedmičky a v bránke Dusla sa chytila Krebsová. Herne sme bol určite lepším tímom. Dve minúty pred koncom som sa už neobával o výsledok."

Rudolf Petrikovič (tréner Šale): "Ušiel nám začiatok stretnutia. V prvom polčase sme sa nevyvarovali technických chýb a takisto sme mali problém v koncovke. Potom sa to proti takémuto súperovi, ako je Iuventa, ťažko doťahuje. V druhom dejstve sme síce zlepšili obranu, dotiahli sa na súpera, ale ten si už náskok postrážil. Série rozhodol asi druhý zápas na palubovke Iuventy, kde sme dlho viedli, no nakoniec nevyhrali. Aj napriek našej prehre si myslím, že sme morálnymi víťazmi.“

Michaela Kovaličková (pivotka Iuventy Michalovce): "Zápas bol veľmi ťažký. Dobre sme sa pripravili, vyšiel nám najmä prvý polčas. V tom druhom sa síce hostky na nás doťahovali, no boli sme celý duel vo vedení a vyhrali sme teda podľa mňa zaslúžene. Túto sezónu máme všetky tri trofeje. Síce sme chceli rozhodnúť už v Šali, sláviť titul na vlastnej palubovke má takisto svoje čaro.“

Lucia Gubiková (brankárka Iuventy Michalovce): "O našom triumfe rozhodol prvý polčas, v ktorom sme hrali to, čo sme chceli. Po zmene strán síce znižovalo náš náskok, ale výhru sme si ustrážili. Doteraz sme sa vždy tešili vonku, teraz si môžeme konečne užiť oslavy aj doma.“