25

Slovenský obrat v II. polčase a výhra nad Izraelom

30.05.2014

Slovensko - Izrael 28:23 (11:14)

Hádzanári Slovenska uspeli na úvod medzinárodného turnaja štyroch krajín v litovskom Kaunase (30. 5. - 1. 6. 2014), v piatkovom stretnutí vyhrali nad Izraelčanmi 28:23, keď po prvom polčase prehrávali 11:14. Slováci v sobotu 31. mája od 18.00 h nastúpia proti reprezentantom domácej Litvy, ktorí v piatok podľahli B-tímu Poľska 24:27.

Výsledky - piatok:
Litva - Poľsko "B" 24:27

Zostava a góly SR: T. Paul, Žernovič - Slaninka, B. Sivák 1, Adamčík 3, Miženko 2, M. Briatka 3, Cigáň 4/2, M. Volentics 3, Gamrát 5, Mikéci 6, Rábek, Ľ. Ďuriš, P. Hruščák, Pekár 1, Zechmeister

pok. hody SR: 2/2, 300 divákov

Lepšie začali Izraelčania, ktorí využili hluchú fázu súpera a v 14. min viedli 6:3. Slováci sa trápili v koncovke, dokázali sa dostať do streleckých príležitostí, ale nedávali góly. Navyše aj v obrane robili chyby. Potom sa však skoncentrovali. Aj zásluhou zákrokov brankára Paula, ktorý ich viackrát podržal (7 z hry a 2 z pok. hodov), a zlepšenej defenzíve strelili tri góly v rýchlom slede. O tie sa postarali z kontier krídelníci Volentics s Briatkom. Záver prvého dejstva však lepšie zvládli Izraelčania, keď na prestávku išli za stavu 14:11.

V 36. min Sivák vyrovnal na 14:14, potom Briatka s Pekár poslali tím SR do dvojgólového vedenia a izraelský kouč si zobral oddychový čas. Heisterovi zverenci sa nechali trochu ukolísať, v 42. min bolo skóre nerozhodné 18:18. Slovenskí hráči so Žernovičom v bránke rozhodli o svojom triumfe v záverečnej desaťminútovke, v ktorej mali jednoznačnú prevahu. Odskočili na 23:19 a doviedli duel do víťazné konca.

Zoltán Heister (tréner SR): "Začali sme vlažne a opakovali sme staré chyby, zle sme si preberali súperovho pivota. Cez prestávku som chalanom ráznejšie dohovoril. V druhom polčase sme zmenili zostavu, poslali sme do hry behavejších hráčov, lepšie sme premieňali šance a potvrdili našu silu."

Tabuľka:
1. Slovensko 1 1 0 0 28:23 2
2. Poľsko "B" 1 1 0 0 27:24 2
3. Litva 1 0 0 1 24:27 0
4. Izrael 1 0 0 1 23:28 0

Zostávajúci program medzinárodného turnaja v hádzanej mužov v litovskom Kaunase (30. 5. - 1. 6. 2014):
sobota 31. 5.: 16.00 h SELČ Izrael - Poľsko "B", 18.00 Litva - Slovensko
nedeľa 1. 6.: 10.00 Poľsko "B" - Slovensko, 12.00 Litva - Izrael