26

Výhra mužov SR nad B-tímom Poľska i triumf na turnaji

01.06.2014

Slovensko - Poľsko "B" 29:24 (17:11)

Hádzanári Slovenska sa stali celkovými víťazmi medzinárodného turnaja štyroch krajín v litovskom Kaunase (30. 5. - 1. 6. 2014). Zverenci trénera Zoltána Heistera si po Izraelčanoch (28:23) a domácich Litovčanoch (25:24) dokázali poradiť aj s tretím súperom na podujatí. Slováci v nedeľu predpoludním vyhrali nad hráčmi B-tímu Poľska 29:24 (17:11). Za najlepšieho hráča reprezentačného družstva SR vyhlásili brankára Mariána Žernoviča.

Výsledky - nedeľa:
Litva - Izrael 31:25 (16:14)

Zostava a góly SR: T. Paul, Žernovič - Slaninka, B. Sivák, Adamčík, Miženko 5, M. Briatka, Cigáň 2, M. Volentics 3, Gamrát 4, Mikéci 1, Rábek 6, Ľ. Ďuriš 2, P. Hruščák 5, Pekár, Zechmeister 1
pok. hody: 0 - 4/2, vylúčení: 7 - 3, 100 divákov

Poliaci išli v 3. min do vedenia 2:0, ale Slováci tentoraz zachytili na rozdiel od predchádzajúcich dvoch duelov prvý polčas. V 14. min vyhrávali dvojgólovým rozdielom už oni a hoci sa súperi v 20. min dotiahli na 9:10, ďalšie chvíle patrili Heisterovým zverencom. V 24. min viedli 13:11 a potom nasledovala ešte do prestávky štvorgólová šnúra, na ktorej konci boli góly Gamráta a Volenticsa. Slovenskému tímu, ktorý svojimi zákrokmi podržal brankár Žernovič (mal 49-percentnú úspešnosť), vyšiel aj vstup do druhého dejstva. Mikéci v 36. min zvýšil už na 20:11 a až potom prišiel po dlhom čase poľský presný zásah (12:20 v 37. min). Hráči SR však pokračovali vo zveľadovaní svojho náskoku, Ďuriš v 40. min upravil na 23:13. V polovici II. polčasu prišli štyri rýchle góly Poliakov a Heister si zobrall oddychový čas. Pred záverečnou desaťminútovkou Rábek poslal svoj tím do vedenia 26:17. V zostávajúcom čase využil súper nepremenené príležitosti Slovákov na skorigovanie výsledku na konečných 24:29.

Zoltán Heister (tréner SR): "Prvýkrát na turnaji nám vyšiel prvý polčas, bolo to zásluhou zlepšenej obrany i Žernoviča v bránke a premieňaním gólových príležitostí. Celkovo boli tieto tri turnajové stretnutia pre nás dobrou prípravou, so súpermi sme si mohli precvičiť to, čo sme potrebovali. Myslím si, že od zápasu k zápasu sme sa zlepšovali, chlapci sa postupne zohrávali a bolo to vidieť aj na našej hre v defenzíve. Žernovič ma veľmi príjemne prekvapil, podržal svoj tím."