W17 EHF Euro 2015

Tesná prehra Sloveniek na Islande v závere kvalifikácie ME

15.06.2014

Island - Slovensko 30:28 (16:12)

Slovenské reprezentantky v hádzanej žien zakončili kvalifikáciu majstrovstiev Európy 2014 tesnou prehrou. Zverenky trénera Dušana Poloza, ktoré už mali miestenku na decembrový kontinentálny šampionáte v Chorvátsku a Maďarsku vo vrecku, podľahli v nedeľňajšom stretnutí 6. kola v Reykjavíku domácim Islanďankám 28:30 (12:16). Severanky síce odplatili Slovenkám prehru z októbra minulého roka v Šali (18:19), ale už ich nemohli preskočiť v tabuľke 2. kvalifikačnej skupiny. V nej skončili Slovenky so ziskom 7 bodov na postupovom 2. mieste, Islanďanky zaostali na 3. priečke o jeden bod. Suverénnymi víťazkami boli Francúzky, ktoré v meste Mouilleron-le-Captif rozdrvili Fínky 36:13 (14:5). Reprezentantky krajiny galského kohúta a aj slovenské hráčky, ktoré sa zúčastnia na ME po 20 rokoch, môžu s napätím očakávať výsledok štvrtkového žrebu základných skupín šampionátu.

Výsledky - kvalifikácia ME 2014 - ženy - 2. skupina - 6. kolo - nedeľa:
REYKJAVÍK
Najviac gólov za Island: Knútsdóttirová 10/2, B. Haraldsdóttirová 7
Zostava a góly SR: Gubiková, Súlovská - Czanik, Horňáková 3, Minárčiková, Szöllösiová, Súkenníková, Blažeková, Dubajová 7/5, M. Školková 4, Rajnohová 2, Bačíková, Trehubová, S. Szarková 10, Michnová 2, Kertészová
Pok. hody: 3/2 - 6/5, vylúčené: 2 - 6, rozhodovali: Maričová a Mašičová (obe Srb.), 975 divákov

Prvý gól duelu síce strelila Horňáková, ale ten pre prešľap neplatil. Slovenky sa v úvode nedokázali strelecky presadiť. Islanďanky v 7. min vyhrávali už 5:0 a kouč Poloz si zobral oddychový čas. Až potom prvýkrát skóroval tím SR zásluhou M. Školkovej (1:5). Domáce následne zvýšili vedenie na 8:1, po úvodnej desaťminútovke sa presadila Michnová (2:8), ale o chvíľu neskôr bolo 3:11 z pohľadu hráčok v bielych dresoch. Dva góly Szarkovej a dva presné zásahy Dubajovej zo sedmičiek znamenali v 18. min zníženie na 7:11. Keď Dubajová v 20. min trafila aj z hry (8:11), islandský kouč si zobral oddychový čas. Ďalšiu možnosť na zníženie nevyužila Rajnohová, na druhej strane domáce prerušili päťgólovú šnúru súpera (8:12). Slovenky, ktoré viackrát podržala brankárka Súlovská, sa v 27. min dotiahli po dvoch góloch Rajnohovej a jednom Školkovej na 11:12, ale vzápätí prišli zaváhania a trikrát inkasovali (11:15). Na polčasovú prestávku odchádzali za stavu 12:16.

Hneď po zmene strán sa slovenským hráčkam podarilo znížiť na 14:16, v 36. min však mali opäť štvorgólové manko (15:19). Neprestávali bojovať, pri chuti bola najmä Szarková a vyrovnania sa dočkali štvrťhodinu pred koncom z ruky Horňákovej (21:21). Islanďanky počas presilovky odskočili na 23:21, ale Slovenky o chvíľu vyrovnali a potom sa tímy ťahali o každý gól. Až v záverečnej päťminútovke domáce odskočili trojgólovou šnúrou na 30:27 a vedenie v posledných troch minútach napriek skorigovaniu Dubajovou už z rúk nepustili.

Dušan Poloz (tréner SR): "Do zápasu sme nastúpili koncentrovane a zodpovedne, ale Islanďanky nás jednou kombináciou dokázali päť či šesťkrát prekonať. Kým sme to dievčatám vysvetlili, prehrávali sme 1:7. Potom sme už bránili slušne, i keď 30 gólov je trochu veľa. Podali sme však solídny výkon, takýchto dobrých stretnutí potrebujeme odohrať na palubovkách súperov viac. V rozhodujúcich okamihoch nám chýbalo viac pokoja, aby sme išli do vedenia. Naopak, technickými chybami sme umožnili domácim v závere odskočiť.“

Katarína Dubajová (spojka SR): "Išli sme do zápasu s cieľom zvíťaziť. Škoda začiatku, ktorý nám nevyšiel a súper si utvoril osemgólový náskok. To je hlavná príčina dnešnej našej prehry. Koncentrácia v obrane nebola v úvode stopercentná ako v ďalších 50 minútach. Opäť sme však dokázali, že aj za nepriaznivého stavu dokážeme postaviť na nohy a veľa nechýbalo, aby sme obrat vo vývoji dotiahli do úspešného konca.“

Lucia Gubiková (brankárka SR) "Neviem vysvetliť náš nevydarený úvod. Doháňať také manko je náročné a napokon sme to do konca nedotiahli. Snažila som sa babám v druhom polčase pomôcť, ale tých gólov v našej sieti bolo veľa na dobiehanie islandského náskoku.“

Klaudia Michnová (stredná spojka SR): "Nie som spokojná, keďže sme dnes prehrali. Ušiel nám však začiatok duelu. Desať minút sme sa nevedeli strelecky presadiť, to bolo rozhodujúce.“

Simona Szarková (spojka a najlepšia strelkyňa SR): "Osobne som sa dobre cítila na palubovke. Verila som, že vyhráme, ale nepodarilo sa nám dotiahnuť obrat vo vývoji až do konca.“

MOUILLERON-LE-CAPTIF
Francúzsko - Fínsko 36:13 (14:5)

Konečná tabuľka:
1. Francúzsko 6 5 1 0 163:108 11 - postup na ME
2. Slovensko 6 3 1 2 154:139 7 - postup na ME
-----------------------------------------------------------------------------------
3. Island 6 3 0 3 151:136 6
4. Fínsko 6 0 0 6 106:191 0

Prehľad výsledkov: Island - Fínsko 34:18, Francúzsko - SR 25:18, SR - Island 19:18, Fínsko - Francúzsko 13:27, Fínsko - SR 25:27, Island - Francúzsko 21:27, Francúzsko - Island 24:19, SR - Fínsko 38:17, SR - Francúzsko 24:24, Fínsko - Island 20:29, Island - SR 30:28, Francúzsko - Fínsko 36:13