23

Obrat a tesné víťazstvo Sloveniek proti Češkám

10.10.2014

Slovensko - Česko 22:21 (11:11)

Hádzanárky Slovenska zvíťazili v piatkovom stretnutí na medzinárodnom turnaji žien Provident Cup v maďarskom Szigetszentmiklósi nad Češkami 22:21, keď po prvom polčase bol nerozhodný stav 11:11. Zverenkám trénera Dušana Poloza, ktoré sa aj na tomto podujatí pripravujú na decembrové ME, sa podarilo odplatiť súperkám prehru (26:28) zo septembrového podujatia "O štít mesta Cheb". V sobotu čaká reprezentantky SR od 14.00 h vystúpenie proti výberu hráčok domáceho Maďarska, ktoré v úvodnom zápase turnaja rozstrieľalo Rakúsko (36:23).

Vyrovnaný prvý polčas lepšie začali Češky, ktoré v 6. min išli do vedenia 3:1. Slovenky odpovedali štvorgólovou šnúrou a opäť minút neskôr, keď sa druhýkrát presadila Jakubisová, vyhrávali 5:3. Z náskoku sa dlho netešili, súperky vyrovnali, ale potom Trehubová s istotou premenila pokutové hody a naklonila skóre na slovenskú stranu (6:5 i 7:6). V nasledujúcej fáze prišli tri české góly, ten posledný počas početnej prevahy, a tak si kouč SR Poloz zobral v 22. min za stavu 7:9 oddychový čas. Po ňom Czanik zadovkou znížila a Blažeková v 25. min počas presilovky vyrovnala na 9:9. V závere úvodného dejstva sa ešte dvakrát presadila Jakubisová, ale Selucká v 30. min vyrovnala na 11:11 a slovenská snaha v posledných sekundách nepriniesla pri hre bez brankárky úspech.
Trehubová v 33. min z pokutového hodu upravila na 12:12, no prišli zaváhania slovenských hráčok, ktoré súperky trestali a v 38. min odskočili na 16:12. Na konci prvej desaťminútovky druhého dejstva sa šalianske duo R. Bíziková - Kertészová postaralo o zníženie na 14:16, ale aj v ďalšom priebehu si Češky udržiavali náskok dvoch až troch gólov. V 54. min nevyužili české hráčky šancu zvýšiť rozdiel na tri presné zásahy, keď nepremenili pokutový hod. Trest prišiel o chvíľu, strela Szücsovej znamenala zníženie 20:21. Slovenky sa vyrovnania dočkali v 57. min, tutovku premenila Jakubisová (21:21). V závere podržala družstvo brankárka Túrociová a tesne pred klaksónom sa lopta po delovke Kertészovej odrazila od žrde do českej siete - 22:21.

Dušan Poloz (tréner SR): "Zápas mal vyrovnaný priebeh, ale v druhom polčase sme museli doťahovať už štvorgólový náskok Češiek. Mali sme nízku úspešnosť streľby, s ktorou sme sa museli vyrovnať. Potom nám to však začalo padať a záver nám vyšiel. Žaneta Tóthová chytila šesť minút pred koncom dôležitú sedmičku. Strelecky zabrala Kertészová, ktorá rozhodla o našom tesnom víťazstve. Vzhľadom na to, že sme nastúpili bez štyroch zranených či chorých hráčok, to bol v našom podaní kvalitný výkon. Celý zápas sme hrali zatiahnutú obranu 0-6 a môžem povedať, že sme sa o krok posunuli ďalej."

Výsledky - piatok:
Maďarsko - Rakúsko 36:23 (15:12)

Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Túrociová, Súlovská - Czanik 2, Wollingerová 1, Jakubisová 5, Súkenníková, R. Bíziková 2, Blažeková 1, S. Szücs 2, P. Beňušková 1, Rajnohová, Trehubová 5/4, Bačíková, Kertészová 3, Michnová
pok. hody: 4/4 - 2/1, vylúčené: 5:5 , rozhodovali: Herczeg a Südi (obaja Maď.), 200 divákov