19

História sa neopakovala, Slováci podľahli Švédom

02.11.2014

Slovensko - Švédsko 23:33 (15:16)

Slovenskí hádzanári nezopakovali senzačné víťazstvo nad Švédmi spred 3,5 roka, keď v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí ME 2016 podľahli v bratislavskej Hant aréne štvornásobným majstrom sveta 23:33 (15:16) a nádej na účasť na šampionáte v Poľsku sa im vzdialila. Slováci boli v prvom polčase favoritovi viac ako vyrovnaným súperom, ale po zmene strán nezužitkovali sľubný priebežný stav. Zverenci trénera Zoltána Heistera zostávajú po 2. kole bojov s nulou na konte a v tabuľke 3. skupiny im patrí 3. priečka. Reprezentanti SR sa najbližšie predstavia 29. alebo 30. apríla 2015 v Lotyšsku, ktoré v sobotu doma hladko prehralo so Slovinskom 28:39 (13:21) a tiež čaká stále na svoj prvý úspešný výsledok.

Výsledok - II. fáza kvalifikácie ME 2016 - 3. skupina - 2. kolo - sobota:
BRATISLAVA
Zostava a góly SR: T. Paul, Žernovič - Petro, Kopčo 4, B. Sivák, M. Straňovský, T. Urban 7/4, M. Briatka 2, M. Volentics, Gamrát, P. Hruščák 3, Mikéci 1, Rábek 5, Pekár 1, L. Urban, Ľ. Ďuriš
Najviac gólov za Švédsko: A. Nilsson 9, L. Karlsson 7
Pok. hody: 4/4 - 3/2, vylúčení: 4 - 3, rozhodovali: Sabroso Ramírez a Raluy López (obaja Šp.), 2500 divákov

Skóre duelu otvoril na začiatku 2. min postrach Švédov Rábek. Slováci vyhrávali do 5. min, potom prišlo prísne vylúčenie Kopča a severania dvoma gólmi išli v 6. min prvýkrát do vedenia (4:3). Úspešné zákroky brankára Paula zužitkovali jeho spoluhráči a Rábek s T. Urbanom otočili stav na konci prvej desaťminútovky na 6:5. Prelievanie skóre pokračovalo aj v ďalšom priebehu. Počas presilovky vynikol Paul a slovenský tím otočil na 11:10, následnú šancu odskočiť na dva góly však nevyužil. To sa podarilo vzápätí švédskemu družstvu po sérii troch gólov - v 23. min (13:11). Rovnakou mincou odpovedali aj Slováci (14:13), ale na polčasovú prestávku odchádzali predsa len s tesným mankom (15:16).

Domácim nevyšiel vstup do druhého polčasu. Gamrátovo vylúčenie odštartovalo šnúru piatich gólov v slovenskej sieti. V 37. min si za stavu 15:21 zobral kouč Heister oddychový čas. Jeho zverenci poľavili v obrane a začali sa trápiť v útoku, keďže prvýkrát skórovali v druhom dejstve až po necelých trinástich minútach, keď Kopčo znížil na 16:25. Následne T. Urban a M. Briatka skorigovali na 18:26, ale v záverečnej štvrťhodine už neprišlo k zdramatizovaniu duelu. Naopak, Švédi okamžite kontrovali na 29:18 a poľahky doviedli zápas do víťazného konca (23:33) a zlepšili si vzájomnú bilanciu (7 - 0 - 1).

Zoltán Heister (tréner SR): „Prvý polčas bol z našej strany dobrý, ale vyzerá to tak, ako keby nám prestávka uškodila. Chalani sa príliš uspokojili a mysleli si, že to už pôjde samo. Prvých osem - deväť minút druhého dejstva sme akoby ani neboli na ihrisku. Výpadkom v úvode u polčasu sme si prehrali tento solídne rozohraný duel.“

Teodor Paul (brankár SR): „Naša defenzíva nefungovala po zmene strán tak ako v prvom polčase a nepremieňali sme šance. Švédov sme nechali strieľať z čistých pozícií, čo oni pri svojich kvalitách využili a my sme na to doplatili. Mali sme ich brániť s väčším dôrazom. Škoda druhej tridsaťminútovky. Mrzí ma to aj kvôli divákom, ktorí nás prišli povzbudiť. Myslím si, že sme si nezaslúžili až takú vysokú prehru."

Oliver Rábek (spojka SR): "Tridsať minút sme so Švédmi držali krok. Určite sme sa neuspokojili po prvom polčase. V šatni sme si povedali, že ideme ďalej do nich, ale potom sme sa vyše desať minút nedokázali strelecky presadiť. Švédi si nás skvele preberali. Ušli nám na osem gólov a potom je to už náročné doťahovať stratu proti takémuto súperovi. Stojí je veľa síl."

4. Lotyšsko 2 0 0 2 51:72 0

Doterajšie výsledky: Slovinsko - SR 31:25, Švédsko - Lotyšsko 33:23, Lotyšsko - Slovinsko 28:39, SR - Švédsko 23:33