29

ME: Obhajca zobral tímu SR nádej už v I. polčase

10.12.2014

Slovensko - Čierna Hora 24:28 (10:20)

Slovenské hádzanárske reprezentantky sú aj po druhom zápase na XI. majstrovstvách Európy v Chorvátsku a Maďarsku bez zisku bodu, ale stále majú nádej na postup do hlavnej fázy turnaja. Zverenky trénera Dušana Poloza podľahli v stredu v rámci základnej D-skupiny v chorvátskom Osijeku čiernohorským obhajkyniam titulu spred dvoch rokov 24:28 (10:20). Slovenky prehrali s Čiernohorkami tretí zo štyroch vzájomných duelov, pričom ťahajú sériu troch nezdarov. Reprezentantky SR sú po druhom hracom dni vo svojej skupine na 3. mieste a v piatkovom záverečnom vystúpení v základnej časti proti Srbkám (20.15 h) potrebujú na postup do štvrťfinálovej fázy získať aspoň bod. Francúzky a Čiernohorky už majú istotu účasti v ďalších bojoch.

Odvážny úvod v slovenskom podaní a nádejné skóre dlho nevydržalo. Dubajová otvorila gólový účet stretnutia netypicky z krídla, ale Čiernohorky vo vlastnom oslabení otočili na 2:1. Slovenky držali krok len v prvej desaťminútovke. Kouč Poloz si za stavu 5:8 v 12. min zobral oddychový čas, ale jeho zverenky následne dve vylúčenia súperiek potrestali len jedným gólom (6:8). Prišli však ďalšie chyby v útoku a po štvrťhodine hry bolo 6:10. Ani zmena v slovenskej bránke, do ktorej namiesto Gubikovej nastúpila Tóthová, nezastavil gólostroj úradujúcich európskych šampiónok. Dvojciferný rozdiel zariadila premeneným pokutovým hodom v 27. min Kneževičová (19:9), ktorá aj so spoluhráčkami udržala desaťgólový náskok až do prestávky (20:10). So Slovenkami to po zmene strán vyzeralo ešte horšie, prehrávali už 10:23 i 11:24. Polozove zverenky však duel nezabalili. Strednú časť druhého dejstva využili na skorigovanie hrozivého rozdielu a z 14:25 znížili na 18:25. V záverečnej desaťminútovke sa dotiahli na 24:28 a napokon uhrali s favoritom prijateľnú prehru.

Výsledok - streda - D-skupina (Osijek):
Zostava a góly SR: Gubiková, Ž. Tóthová - Czanik 2, Horňáková 2, Minárčiková, Jakubisová 3, Súkenníková 2, R. Bíziková 1, Dubajová 5, Beňušková 2/1, M. Školková 2, S. Szarková, Rajnohová 3, Trehubová, Kertészová 2, Michnová
Najviac gólov za Č. Horu: Radičevičová 6, Mehmedovičová 4, Kneževičová 4/2
Pok. hody: 1/1 - 4/3, vylúčené: 2 - 5, rozhodovali: Arntsenová a Röenová (obe Nór.), 1300 divákov

Dušan Poloz (tréner SR): "Dievčatá to v prvom polčase vôbec nezvládli, dostali sme veľa gólov z prvej a druhej vlny. V polčasovej prestávke sme zvýšili v kabíne hlas a zdôraznili sme hráčkam, že hádzaná sa má hrať v rýchlosti. Dôležité bolo, že sa dokázali nakopnúť v hlavách, aby sme do záverečného duelu išli s dobrým pocitom. Iná konštelácia v obrannom systéme zabrala a dnes Monika Rajnohová začala slušne dirigovať našu hru. Chvalabohu, že sme to takto stiahli.“

Lucia Súkenníková (krídelníčka SR): "Som rada, že sme sa v druhom polčase prezentovali v porovnaní s prvým dejstvom ako úplne iné družstvo. Začali sme dobre, ale potom sa to otočilo v náš neprospech. Asi nás zaskočila tvrdá hra súperiek."

Žaneta Tóthová (brankárka SR): "Stále som dúfala, že sa pozbierame a nedopustíme debakel. V prvom polčase sme dostali veľa gólov z rýchlych protiútokov, čo sa nám vypomstilo. Som rada, že som niečo pochytala a dúfam, že bude tréner spokojný."