25

ME: Ženy SR v II. skupine stále bez bodu, nestačili na Švédky

16.12.2014

Slovensko - Švédsko 22:31 (11:17)

Hádzanárska reprezentácia žien Slovenska zostáva aj po utorku bez bodového zisku vo štvrťfinálovej fáze na XI. majstrovstvách Európy v Chorvátsku a Maďarsku. Zverenky trénera Dušana Poloza utrpeli na turnaji štvrtú prehru, keď tentoraz podľahli v Záhrebe Švédkam 22:31 (11:17). Slovenky štvrťhodinu pred koncom súboja s najofenzívnejším tímom na šampionáte (podľa počtu strelených gólov) ešte živili nádej na tesný výsledok (18:23), ale v zostávajúcom čase sa nepostarali o jeho výraznejšie zdramatizovanie. Tím SR je v tabuľke II. skupiny hlavnej fázy naďalej na poslednom 6. mieste. Slovenské hráčky zakončia svoje účinkovanie na šampionáte v stredu duelom proti Nemkám (od 18.00 h), v ktorom potrebujú zabrať, aby skončili lepšie ako na konečnej 12. priečke, čím by si zaistili nasadenie do I. koša pred nedeľňajším žrebom II. fázy kvalifikácie MS 2015.

Na prvý gól čakali diváci v riedko zaplnenej Zagreb Arene do 3. min. Dali ho Švédky, ktoré vzápätí pridali ďalšie dva. Až v 6. min potešila Jakubisová (1:3) skupinu slovenských priaznivcov, ktorí dávali o sebe vedieť a napriek nepriaznivému stavu vytrvalo povzbudzovali tím trénera Poloza. V 8. min sa Szarková prvýkrát presadila na šampionáte (2:3), ale na konci úvodnej desaťminútovky zaostávali Slovenky o štyri góly (2:6). Szarková bola pri chuti a znížením na 5:8 v 14. min skórovala už štvrtýkrát. Tréner SR sa striedaniami snažil pribrzdiť švédske družstvo, ale severanky kontrolovali vývoj a postupne zvyšovali svoj náskok na 17:10. Tesne pred prestávkou Súkenníková z prvej úspešnej slovenskej kontry v dueli stanovila polčasový výsledok na 11:17.

Slovenkám vyšla presilovka, keď Súkenníková dovma gólmi v 43. min skorigovala na 16:22. Vzápätí mala možnosť skórovať tretíkrát v krátkom časovom odstupe, ale jej snahu o lob zmarila švédska hráčka v rozlišovacom drese Robertsová, ktorá bola na palubovke namiesto brankárky. Na rozdiel piatich gólov sa slovenské hráčky dostali po delovke Szarkovej - 18:23 v 47. min a švédska lavička si zobrala oddychový čas. Beňušková a Szarková potom neuspeli z pokutových hodov a Švédky zo stavu 19:24 odskočili na 20:29 v 57. min. Strieborné medailistky z roku 2010 napokon zvíťazili 31:22 a naďalej sú na ME 2014 nezdolané.

Dušan Poloz (tréner SR): „Od začiatku sme ťahali za kratší koniec. Švédsko je kvalitnejší tím ako my. Obranou 1-2-3 sme sa dostali späť do zápasu, hoci súper mal kontrolu nad vývojom. Dostali sme sa do tempa, trochu sme to zdramatizovali, ale škoda záverečnej pasáže, keď sme od stavu 19:24 nedali tri sedmičky, urobili technické chyby a dve hlúpe chyby v obrane. Duel mohol mať ešte dramatickejšiu koncovku.“

Monika Rajnohová (spojka SR): „Chceli sme uhrať dobrý výsledok, čo nám trochu ušlo, keďže sme prehrali o deväť. Keď sme sa v druhom polčase dotiahli, spravili sme veľa chýb pri prechode do útoku, zbrklosťou sme hodili lopty protihráčkam do rúk a to sa nám vypomstilo.“

Simona Szarková (spojka, najlepšia strelkyňa i hráčka SR): „Som rada, že mi tento duel takto vyšiel, teda najmä prvý polčas. V druhom polčase mi trochu odišli sily a chýbala zápasová prax. Mala som chuť dokázať, že viem strieľať góly.“

Ida Odénová (spojka Švédska): „Nie som spokojná s naším výkonom, lebo sme sa nedokázali dostať na našu najlepšiu úroveň. Rola favorita bola pre nás nová skúsenosť. Vyhrali sme o deväť gólov, z čoho mám radosť."

Výsledok - utorok - štvrťfinálová fáza - II. skupina (Záhreb/Chor.):
Slovensko - Švédsko 22:31 (11:1
7)
Zostava a góly SR: Gubiková, Ž. Tóthová, Súlovská - Czanik, Horňáková 1, Jakubisová 2, Súkenníková 3, R. Bíziková 2, Blažeková, Dubajová, Beňušková, S. Szarková 7, Rajnohová 5, Trehubová 2, Kertészová, Michnová
Najviac gólov za Švédsko: Gulldénová 8/5, Odénová 5
Pok. hody: 3/0 - 6/6, vylúčené: 2 - 5, rozhodovali: Horváth a Marton (obaja Maď.), 300 divákov