Okt 2022
PUSŠPSN
3

W17 EHF Euro 2015

ME: Slovenské pozitíva najmä v prvej polovici šampionátu


18.12.2014


Slovenské hádzanárky na ME 2014 získali skalp vicemajsteriek sveta Srbiek, ale na záver štvrťfinálovej fázy si pokazili dojem z účinkovania na šampionáte


Hádzanárky Slovenska po dvadsiatich rokoch zažili atmosféru európskeho šampionátu žien. Počas svojho účinkovania v chorvátskych mestách Osijek a Záhreb odohrali dovedna šesť zápasov s bilanciou jedna výhra - päť prehier. V základnej D-skupine potrápili Francúzky (18:21), zaujali druhopolčasovým výkonom proti čiernohorským obhajkyniam (z 10:23 na 24:28) a prekvapili obratom i víťazstvom nad úradujúcimi vicemajsterkami sveta Srbkami (23:21). Bola to prvá výhra SR v histórii ME. Vo štvrťfinálovej fáze im už došli najmä fyzické sily, keďže ani jedna z hráčok nie je zvyknutá na takúto náročnú záťaž a obzvlášť na vrcholnej úrovni. Ich úbytok sa prejavil v konfrontáciách s rýchlymi Holanďankami (20:30) i Švédkami (22:31) a aj mentálne odišli na záver proti Nemkám (22:36). Napokon bolo z toho konečné 12. miesto.

"Už postup na šampionát po takom dlhom čase bol veľký úspech. Tvrdo sme potom pracovali a na turnaji sme stavili na správny zápas. Všetku energiu sme dali do tretieho stretnutia v základnej skupine. Čo sa udialo v II. polčase tohto duelu so Srbskom, to si budú dievčatá ešte dlho púšťať. Podali výkon, pri ktorom ani nevedia, ako v sebe našli silu a vieru v obrat. Bolo to ako sen či zázrak. Zdolať úradujúceho finalistu MS sa u slovenských tímov v kolektívnych športoch tak často nevidí," povedal na úvod hodnotenia hlavný tréner SR Dušan Poloz. 

Celkový dojem z účinkovania medzi kontinentálnou elitou pokazil nevydarený záver. "Pred stredajším duelom som mojim zverenkám povedal, že vždy je posledný zápas najdôležitejší. Keď ho vyhráte, tak je pokoj a pohoda. My sme ho však spackali a teraz vo mne prevláda negatívny pohľad. Mrzí nás ten výsledok. Škoda, že sme na záver odohrali najhorší duel. To sa s nami bude teraz nejaký čas ťahať. Myslím si však, že z pohľadu víťazstva nad vicemajsterkami sveta môžeme považovať naše účinkovanie na šampionáte za veľký úspech, ktorý sme si však proti Nemkám pokazili. Buďme však vďační za to, že sme sa dostali medzi najlepšiu dvanástku a mali možnosť odohrať tri ďalšie veľmi kvalitné zápasy, čo sa nám normálne v priebehu sezóny nepodarí," pokračoval český kormidelník z lavičky slovenskej reprezentácie a pridal ďalší poznatok, ktorý charakterizoval účinkovanie jeho zverenkýň: "My sme tím. Nemáme jednotlivkyne, ktoré môžu súperiť a porovnávať sa s najlepšími zo základných zostáv európskej špičky. Niekoho z elitnej dvanástky družstiev môžeme zdolať len vtedy, keď naraz zaberú tri - štyri hráčky. To sa teraz ani raz nestalo. Proti Srbsku tiež nikto nevynikol, ale zabral celý kolektív." 

Na súpisku sa dostalo všetkých 18 hráčok, ktoré mal tréner Dušan Poloz k dispozícii, do hry nezasiahla jediná - tretia pivotka Eva Minárčiková. Hlavnými oporami na turnaji boli brankárka Lucia Gubiková, krídelníčka Lýdia Jakubisová, ktorá bola s 25 gólmi najlepšou strelkyňou SR na turnaji (i v histórii ME), do svojho zranenia spojka Martina Školková, veľký potenciál do budúcnosti ukázala Monika Rajnohová, svoje si odohrala aj skúsená Katarína Dubajová. "Nerád vyzdvihujem nejaké hráčky. Prekvapil ma celý tím, pretože v rozhodujúcej chvíli sa to, čo sme potrebovali, v hráčkach našlo, uverili tomu a sme to z nich aj dostali. Nikto nesklamal a ani nevyhorel. Nemali sme v kádri žiadnu hviezdu, ktorá by vyčnievala. Potrebujeme však u hráčok docieliť stabilitu výkonov, lebo kolísavosť je veľmi veľká," dodal Poloz. 

Konečné poradie ME žien 2014 na 7. - 16. mieste: 7. Holandsko, 8. Dánsko, 9. Rumunsko, 10. Nemecko, 11. Poľsko, 12. Slovensko, 13. Chorvátsko, 14. Rusko, 15. Srbsko, 16. Ukrajina 
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL