Mar 2024
19

Tím SR prišiel prehrou s ČR o 2. miesto na Christmas Cupe

31.12.2014

Vianočný pohár v hádzanej mužov v poľských Katoviciach - utorkové výsledky: Slovensko - Česko 25:26 (16:11) a Poľsko - Maďarsko 33:19 (17:8)

Hádzanárska reprezentácia mužov Slovenska si na medzinárodnom turnaji Christmas Cup v poľských Katoviciach nevybojovala konečnú 2. priečku, hoci k jej dosiahnutiu bola veľmi blízko. Zverenci trénera Zoltána Heistera vo svojom záverečnom stretnutí na tradičnom podujatí proti Čechom viedli v utorok v hale Spodek až do 55. min, ale napokon podľahli tesne 25:26 (16:11). Po prehre v derby skončili Slováci v konečnom poradí na 3. mieste, keďže následne Maďari neuspeli vo svojom poslednom vystúpení proti Poliakom (19:33). Hádzanári domácej reprezentácie si už v pondelok v predstihu zabezpečili obhajobu prvenstva z predchádzajúceho 17. ročníka a zavŕšili svoj víťazný hetrik.

Slováci mali impozantný vstup do duelu. Česi si za stavu 0:4 v 4. min zobrali oddychový čas, ale príliš im nepomohol, lebo v 7. min Volentics zvýšil už na 7:0 pre tím SR. Až v 8. min prvýkrát kapituloval aj Žernovič. Českí hráči pridali ďalšie dva presné zásahy (3:7), ale súper im opäť odskočil trojgólovou šnúrou z 10:6 na 13:6. Česi sa dostali znovu na rozdiel štyroch gólov - 10:14 v 27. min. Heisterovi zverenci v závere I. polčasu mierne zveľadili svoj náskok, po nepremenenom pokutovom hode Zechmeistera zostal pred prestávkou stav 16:11.

Po zmene strán sa slovenské družstvo usilovalo udržiavať si vedenie. Česi bojujúci o nomináciu na MS 2015 v 38. min znížili na 16:19, následne odpovedal Volentics premeneným pokutovým hodom (20:16). Súper však naďalej pokračoval v snahe otočiť vývoj. V 48. min prehrával už len 20:22, a tak sa kormidelník SR pokúsil opäť naštartovať svojich zverencov oddychovým časom. Českí hráči však počas vlastného oslabenia na začiatku záverečnej desaťminútovky znížili na 21:22 a v 55. min sa dočkali vyrovnania na 24:24. V 58. min sa dostali prvýkrát zásluhou Babáka do vedenia (25:24), ktoré v predposlednej minúte poistil Sobol. Nasledoval slovenský gól, ktorý však znamenal už len skorigovanie prehry na konečných 25:26.

Slovensko - Česko 25:26 (16:11)
Zostava a góly SR: T. Paul, Žernovič - Slaninka 1, B. Sivák, Adamčík, Kováčech 3, M. Briatka 1, M. Volentics 4, Kysel 2, Takáč, P. Masica ml. 5, J. Hanták ml., Pekár, Kucharik 3, Ľ. Ďuriš 3, Zechmeister 3
Najviac gólov za ČR: Babák 7, Sobol 6
Pok. hody: 4/2 - 4/3, vylúčení: 4 - 3, rozhodovali: Jerlecki a Labuň (obaja Poľ.), 1500 divákov

Zoltán Heister (tréner SR): "Absolútne zbytočná prehra. Hernou nedisciplinovanosťou sme nedotiahli do víťazného konca dobre rozohratý zápas. Po zmene strán sme sa začali dopúšťať chýb, ktoré sme v prvom polčase nerobili. Zaváhania prišli v obrane, z čoho rezultovali lacné góly v našej sieti. Znervózneli sme, do našej hry v ofenzíve sa vkradla aj pasivita. Navyše, sa nám zranil Masica, ktorému sa darilo v prvom polčase. Zobralo nám to vietor z plachiet, bolo to už na našej hre cítiť. V závere sme mali ešte príležitosť vyrovnať, na palubovku sme namiesto brankára poslali siedmeho hráča, ale nerozohrali sme si akciu ideálne. Turnaj bol pre nás dobrou previerkou. Verím, že získané skúsenosti pomôžu hráčom vo výkonnostnom napredovaní.“