19

Slovenskí juniori zdolali Rusov a MS majú na dosah

10.01.2015

Rusko - Slovensko 30:31 (14:13)

Juniori Slovenska sa v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2015 hráčov do 21 rokov v Brazílii postarali o príjemné prekvapenie. Zverenci kormidelníka Ivana Pompoša zdolali v sobotňajšom dramatickom stretnutí 1. skupiny v Čechove domácich Rusov 31:30 (13:14). Kým ruským rovesníkom zmarili predčasnú postupovú definitívu, sami sa výrazne priblížili k účasti na svetovom šampionáte (19. júla - 2. augusta 2015), na ktorý postúpi len víťaz skupiny. Mladí Slováci potrebujú na vybojovanie si miestenky v nedeľu od 9.00 h neprehrať s Rakúšanmi, ktorí sú však ešte tiež v hre o postup.

Rusi z 1:2 v 3. min otočili na 5:2 v 7. min, ale už o päť minút neskôr si ich kouč zobral oddychový čas, keď dvakrát za sebou skóroval L. Urban a bolo 6:7. Následne pridal Vaňko piaty slovenský gól v sérii. L. Urban svojím piatym presným zásahom (vďaka stopercentnej streľbe) poslal slovenský tím v 18. min do vedenia 10:7. Domáci však v priebehu ďalšej päťminútovky kontrovali štvorgólovou šnúrou, na ktorej konci bol Kiselev (11:10). Jednogólový náskok mali aj pri odchode do kabín na polčasovú prestávku (14:13).

Ruskí juniori zvýšili po zmene strán na 16:14, ale potom štyrikrát inkasovali a v 36. min bolo 16:18. Ďalšie dva góly neudržateľného L. Urbana znamenali vedenie SR 21:18 v 42. min a onedlho Michniewicz z pokutového hodu zvýšil slovenské nádeje na úspech (23:19). Rusi však vstupovali do záverečnej desaťminútovky za nerozhodného stavu (23:23) a v 53. min Semernikov naklonili skóre opäť na ich stranu (25:24). V rozhodujúcej fáze duelu však Slováci dvoma úspešnými streleckými pokusmi Ľ. Šárpatakyho otočili stav vo svoj prospech (28:27) a v dramatickej koncovke nepustili z rúk tesné i dôležité víťazstvo (31:30).

Ivan Pompoš (tréner juniorov SR): "Chlapci podali fantastický výkon a dosiahli krásne víťazstvo, ale zostávame nohami na zemi, lebo máme za sebou len dve tretiny cesty za splnením cieľa. Na konci prvého polčasu sme síce pustili Rusov do tesného vedenia, ale po zmene strán sme skóre otočili vo svoj prospech. Domáci sa síce potom ešte dotiahli a tlačili nás, ale my sme zatiahli obranu a posledných osem minút sme zvládli veľmi dobre. Brankár Konečný nás celý zápas držal svojimi zákrokmi, veľmi dobrý výkon však podali všetci hráči a o našom víťazstve rozhodol kolektívny duch. Vyhrať v Rusku nad domácimi, klobúk dole. V nedeľu nás čaká ešte náročnejší duel s Rakúskom, na ktorý sa musíme pripraviť psychicky i fyzicky."

Výsledky - kvalifikácia MS hráčov do 21 rokov - 1. skupina (Čechov/Rus.) - sobota:

Zostava a góly SR: Konečný, Javorček, Králik - Páleš 2, Michniewicz 2/2, Wilga 1, Ľ. Šárpataky 4, Vaňko 4, Orlovský, L. Urban 11, M. Šárpataky, Majbík 7, Kožík, Korbel, Hlinka, J. Briatka
pok. hody: 2/2 - 3/2, vylúčení: 6 - 5, rozhodovali: Kurtagic a Wetterwik (obaja Švéd.), 1000 divákov

Turecko - Rakúsko 20:41 (9:19)