19

Prehra s Rakúskom zahatala SR postup na MSJ

11.01.2015

Slovensko - Rakúsko 25:29 (6:12)

Slovenskí juniori nevyužili šancu postúpiť na majstrovstvá sveta 2015 hráčov do 21 rokov v Brazílii. Zverenci kormidelníka Ivana Pompoša podľahli v záverečnom vystúpení na kvalifikačnom turnaji v ruskom Čechove rovesníkom z Rakúska 25:29 (6:12) a neodplatili im prehru z lanských ME „20“. Mladí Slováci mali osud vo vlastných rukách, potrebovali v nedeľu získať aspoň bod, ale prehra ich v tabuľke 1. skupiny pripravila o postupovú prvú priečku. V konečnom poradí obsadili 3. miesto, keďže pri rovnosti bodov boli na tom najhoršie z hľadiska skóre v tabuľke troch štvorbodových tímov. Rusi víťazstvom nad Turkami (36:24) definitívne rozhodli o tom, že sú držiteľmi jedinej miestenky v tejto skupine v boji o účasť na svetovom šampionáte (19. júla - 2. augusta 2015).

Brankár Konečný nedovolil súperovi skórovať zo sedmičky, ale keď o chvíľu tretíkrát inkasoval, kouč Pompoš si v 9. min za stavu 0:3 zobral oddychový čas. Až po ňom na konci úvodnej desaťminútovky sa prvýkrát presadili aj jeho zverenci zásluhou L. Urbana (1:3). Tí však robili veľa chýb, v útoku sa len ťažko presadzovali, a tak súper postupne zvyšoval vedenie. Po štvrťhodine hry vyhrávali Rakúšania 7:3, o desať minút neskôr už 11:4. Potom Slováci dvoma gólmi znížili na 6:11 v 28. min, ale posledné slovo v I. polčase mali hráči súpera, ktorí upravili pred prestávkou na 12:6 v ich prospech.

Slovenskí juniori znížili v 34. min na 8:13, ale o päť minút prehrávali 11:18. Vzápätí zaváhal Michniewicz z pokutového hodu, no následne prišli tri rýchle góly v podaní Vaňka a Michniewicza a na začiatku 42. min bolo 14:18. Slovákov to povzbudilo, znížili na 16:19 a rakúsky kouč si štvrťhodinu pred koncom zobral oddychový čas. Orlovský v 48. min ešte posilnil nádej družstva SR na obrat (18:20). Ten istý hráč však neuspel osem minút pred koncom za stavu 21:24 z pokutového hodu. Rakúšania vzápätí odskočili na 26:21 a v zostávajúcom čase si postrážili nielen víťazstvo, ale zrejme nie postupový výsledok. V poslednej polminúte góly L. Urbana a brankára Konečného na 25:29 potešili Rusov, ktorí majú teraz postup vo svojich rukách.

Výsledky - kvalifikácia MS hráčov do 21 rokov - 1. skupina (Čechov/Rus.) - nedeľa:
Zostava a góly SR: Konečný 1, Javorček, Králik - Páleš, Michniewicz 6, Wilga 1, Ľ. Šárpataky 2, Vaňko 5, Orlovský 2, L. Urban 5/1, M. Šárpataky, Majbík 3, Kožík, Korbel, Hlinka, J. Briatka
pok. hody: 3/1 - 2/1, vylúčení: 2 - 6, rozhodovali: Kurtagic a Wetterwik (obaja Švéd.), 200 divákov

Ivan Pompoš (tréner juniorov SR): "Rozhodol náš zlý vstup do zápasu, v prvom polčase sme nehrali dobre v obrannej ani v útočnej fáze a prehrali sme ho o šesť gólov. Myslím si, že chlapci to nezvládli v prvom rade v hlavách, i keď o slovo sa už hlásila aj únava. Doplatili sme na nekoncentrovanosť a nedisciplinovanosť. V druhom dejstve sme už otvorili hru, dostávali sa aj do šancí, ale tie sme nepremieňali. Keď sme stiahli rozdiel na dva góly, myslel som si, že to chalani už otočia a zopakuje sa náš úspešný záverečný obrat z minuloročnej kvalifikácie ME, ale stal sa pravý opak. Škoda, ale rozhodne sa nemusia hanbiť za výkonu, ktoré predviedli na kvalifikačnom turnaji.“

Rusko - Turecko 36:24 (17:14)