Apr 2024
PUSŠPSN
12

W17 EHF Euro 2015

Tůma vyhral boj s rakovinou a opäť trénuje


02.03.2015


Bývalý hráč Považskej Bystrice či Nových Zámkov sa dostal z ťažkej choroby


Český hádzanár známy aj zo slovenských paluboviek Marek Tůma je veľký bojovník. Zvládol aj najťažší boj so zákernou chorobou a už sa opäť môže venovať športu.
Prvé problémy sa objavili v októbri 2013. Rok a pol trvala jeho vynútená pauza. Počas tohto obdobia absolvoval chemoterapiu a operáciu. Nezlomilo ho ani to, keď sa zdravotné ťažkosti znova ohlásili vlani v lete, keď sa už začal pripravovať na comeback. Teraz je už všetko v poriadku a od januára znovu trénuje so spoluhráčmi z Cementu Hranice. "Už som čistý a všetko je preč. Pokojný už asi nebudem nikdy a kontrolovať ma budú do konca života," vyhlásil Tůma v rozhovore pre portál olomouc.idnes.cz. 
Nejaký čas ešte potrvá, kým sa z fyzickej stránky dostane na niekdajšiu úroveň. "Teraz musím nabrať späť silu a kondíciu. Iný problém tam už nie je. Boh vie, koľko rokov mám v profesionálnej hádzanej ešte pred sebou. Chcem sa však vrátiť a ešte hrať," tvrdí 34-ročný hráč, ktorému v najťažších chvíľach pomáhala hádzaná. Dianie sledoval na internete i v televízii. 
Klub plánuje jeho návrat na 8. marca proti Přerovu. "Je to reálne, ale maximálne na desať minút, na viac to zatiaľ nevidím. Chcel som sa najskôr rozohrať v béčku, ale teraz sa bavíme, že to skúsim hneď v extralige. Uvidíme. Môj sen bol vrátiť sa na play-off, teda ak tam postúpime. Musím však cítiť, že chalanom pomôžem," pokračoval pre olomouc.idnes.cz Marek Tůma. 
Počas doterajšej kariéry pôsobil v Karvinej, Kostelci na Hanej, Dukle Praha. Na Slovensku získal titul s MŠK Považská Bystrica, v drese ktorej okúsil aj Ligu majstrov: "Bola to parádna skúsenosť, spoznali sme svetových hráčov, na ktorých sa pozeráme v televízii," zaspomínala si šikovná spojka, ktorá neskôr hrávala aj za HC Štart Nové Zámky. SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL