Jún 2024
PUSŠPSN
23

W17 EHF Euro 2015

Slovenky o ME 2016 v druhej fáze kvalifikácie


11.03.2015


Slovenské hádzanárky budú pri žrebe kvalifikácie ME žien 2016 vo Švédsku v treťom koši


Jedna kvalifikácia hádzanárok sa ešte neskončila a ďalšia je predo dvermi. Zatiaľ však len jej žreb. Slovenské reprezentantky sa v júni budú usilovať uspieť proti Španielkam v play-off o MS 2015 v Dánsku, ale už onedlho spoznajú svoje súperky v kvalifikácii o postup na ME 2016 vo Švédsku.
O účasť na budúcoročnom európskom šampionáte (4. - 18. decembra 2016) prejavilo záujem vrátane organizátora 33 krajín. Vzhľadom na počet prihlásených družstiev sa budú hrať dve fázy kvalifikácie. Na základe súčasného rebríčka ženských národných tímov sa už v prvej predstavia Fínsko, Azerbajdžan, Izrael, Bulharsko, Faerské ostrovy a Kosovo, ktoré ešte v marci žrebom rozdelia do dvoch trojčlenných skupín (hrať sa bude turnajovým spôsobom v termíne 12. - 14. júna 2015). Len ich víťazi postúpia do druhej kvalifikačnej fázy, do ktorej sa zapojí už aj Slovensko. 
V hre je 15 miesteniek na ME, keďže Švédsko má ako usporiadateľ účasť zaistenú automaticky. V Kristianstade vyžrebujú 9. apríla zloženie siedmich štvorčlenných skupín II. fázy kvalifikácie, z ktorých z každej prvé dva tímy a potom najlepší tretí spomedzi všetkých postúpia na ME. 
Slovenky sú nasadené do III. koša spoločne s hráčkami Ukrajiny, Islandu, Macedónska, Turecka, Bieloruska a Rakúska, čiže s nimi sa určite nestretnú. Cesta na kontinentálny šampionát povedie cez súperov z prvých dvoch košov, v tom elitnom figurujú tímy Nórska (obhajca prvenstva), Čiernej Hory, Dánska, Maďarska, Srbska, Francúzska a Španielska. Druhý kôš tvoria Nemecko, Rumunsko, Poľsko, Rusko, Holandsko, Česko a Chorvátsko. V najslabšom IV. koši sú Slovinsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Taliansko, Litva a pribudnú doň aj dvaja postupujúci zo skupín I. fázy kvalifikácie. 
Druhá fáza kvalifikácie sa bude hrať v troch termínoch - október 2015, marec a jún 2016 - vždy po dvoch zápasoch. V rámci jednotlivých skupín sa stretne každý s každým doma - vonku. 


Nasadenie do výkonnostných košov pred žrebom II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na ME 2016 vo Švédsku: 
I. kôš: Nórsko, Čierna Hora, Dánsko, Maďarsko, Srbsko, Francúzsko, Španielsko 
II. kôš: Nemecko, Rumunsko, Poľsko, Rusko, Holandsko, Česko, Chorvátsko 
III. kôš: SLOVENSKO, Ukrajina, Island, Macedónsko, Turecko, Bielorusko, Rakúsko 
IV. kôš: Slovinsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Taliansko, Litva, víťaz 1. skupiny I. fázy kvalifikácie, víťaz 2. skupiny I. fázy kvalifikácie 
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL