Okt 2021
PUSŠPSN
23

W17 EHF Euro 2015

Juniorky po zmene na lavičke odhodlané zabojovať o ME


16.04.2015


Hádzanárky juniorskej reprezentácie SR do Rumunska na kvalifikačný turnaj o postup na európsky šampionát v Španielsku


Kadetky Slovenska sa v marci tešili z postupu na hádzanárske majstrovstvá Európy a teraz by ich rady napodobnili aj juniorky, ktoré v závere týždňa čaká kvalifikačný turnaj o účasť na európskom šampionáte hráčok do 19 rokov v Španielsku (23. júla - 2. augusta 2015). V rumunskom meste Roman budú od piatka do nedele 17. - 19. apríla bojovať s domácimi reprezentantkami, Kosovčankami a Srbkami o jedno z dvoch postupových miest. Slovenky sa v kvalifikácii predstavia pod vedením Dušana Poloza. Kouč ženského národného tímu SR dočasne prebral družstvo, keďže doterajší kormidelník Ľuboš Hudák sa nedávno vzdal funkcie. "Keďže momentálne nemám klubové povinnosti, rozhodol som sa pomôcť a nenechať družstvo napospas. Prezidentovi SZH Jaroslavovi Holešovi som sľúbil, že odkoučujem kvalifikačný turnaj. Mrzí ma vzniknutá situácia, nemalo by sa to stávať," uviedol Poloz k povereniu viesť aj juniorskú reprezentáciu. 
Tá sa od nedele pripravuje v Modre. "Musím sa priznať, že som o hráčkach, ktoré nehrávajú v interlige, nemal prehľad. Nomináciu tvoril ešte môj predchodca a my sme ju doplnili na odporúčanie ešte o jednu hráčku. Vidieť medzi nimi rozdiely v skúsenostiach. V pondelok sme si sadli so strednými spojkami a prebrali herné systémy, ktoré doteraz praktizovali v tíme. Potom sme spolu s asistentkou Katarínou Beňuškovou prezentovali našu predstavu. Pokúsime sa navodiť medzi dievčatami príjemnú atmosféru a zabojovať. Máme za sebou štyri tréningy a ešte jeden nás dnes čaká. Vo štvrtok ráno už cestujeme do Rumunska," pokračoval pre agentúru SITA D. Poloz. 
Mladé Slovenky začnú svoje účinkovanie v piatok od 18.00 h SELČ súbojom s výberom favorizovaného Rumunska, v sobotu v rovnakom čas nastúpia proti hráčkam Kosova a do tretice o 18.00 h si v nedeľu zmerajú sily so srbskými rovesníčkami. "Uvidíme, ako sa bude skupina vyvíjať, ale je predpoklad, že so Srbkami zohráme rozhodujúci zápas o postup. Na ten musíme byť maximálne nachystaní. Na úvod s Rumunkami to bude ťažké, ale Kosovčanky by sme potom mali zdolať a práve cez srbské súperky vedie cesta na ME. Je dobré, že s naším najväčším konkurentom hráme až na záver. Aspoň ho uvidíme priamo v akcii, to isté však platí aj opačne," dodal český kormidelník v slovenských službách, ktorý pre študijné povinnosti nemôže počítať s brankárkou Csillou Nagyovou z maďarského Györi Audi ETO KC. 

Okrem mesta Roman sa bude bojovať o účasť na kontinentálnom šampionáte aj na ďalších siedmich miestach. Z piatich štvorčlenných kvalifikačných skupín postúpia prvé dva tímy, z troch trojčlenných len víťazi. Istotu štartu na ME "19" má trio - Španielsko (organizátor), Švédsko a Rusko (zlatý a strieborný medailista z ME do 17 rokov v roku 2013). 


Nominácia junioriek SR na kvalifikáciu ME v hádzanej hráčok do 19 rokov: 
brankárky: Claudia Čičáková (Iuventa Michalovce), Barbora Hanzalíková (HK Štart Trenčín) 
pivotky: Paulína Jašková (HC Veselí nad Moravou/ČR), Veronika Gajdošová (HK Slávia Partizánske), Kristína Pastorková (MHK Bytča) 
krídelníčky: Katalin Szabó (HSG Bensheim-Auerbach/Nem.), Denisa Krajčovičová (HK Slávia Partizánske), Nikola Španihelová (HK Štart Trenčín), Monika Tisajová (HK Slovan Duslo Šaľa) 
spojky: Tatiana Gajdošíková (HC Veselí nad Moravou/ČR), Jana Barátová (Iuventa Michalovce), Tatiana Šutranová, Soňa Simič (obe Bemaco Prešov), Valentína Kapsová (HK Slávia Partizánske), Martina Blehová, Bibiána Lanczová (obe HK Slovan Duslo Šaľa) 

Zloženie skupín na kvalifikačných turnajoch junioriek (17. - 19. 04. 2015) o postup na ME v hádzanej hráčok do 19 rokov v Španielsku (23.07. - 02.08. 2015): 
1. skupina: Čierna Hora, Holandsko, Island, Macedónsko 
2. skupina: Nórsko, Česko, Litva, Faerské ostrovy 
3. skupina: Rumunsko, SLOVENSKO, Srbsko, Kosovo 
4. skupina: Dánsko, Poľsko, Bielorusko, Ukrajina 
5. skupina: Portugalsko, Francúzsko, Grécko, Izrael 
6. skupina: Chorvátsko, Slovinsko, Bulharsko 
7. skupina: Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko 
8. skupina: Maďarsko, Turecko, Fínsko 

Program 3. skupiny (Roman/Rum.): 
piatok 17.04.: Srbsko - Kosovo (16.00 h SELČ), Rumunsko - Slovensko (18.00) 
sobota 18.04.: Rumunsko - Srbsko (16.00), Slovensko - Kosovo (18.00) 
nedeľa 19.04.: Kosovo - Rumunsko (16.00), Slovensko - Srbsko (18.00) 
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL