27

Favoriti hladko do finále SP žien, v Michalovciach repríza

25.04.2015

Iuventa Michalovce - HC Sporta Hlohovec (I. liga) 44:16 (21:9) a HK Slovan Duslo Šaľa - HK Slávia Partizánske 36:18 (18:9)

Vo finále Slovenského pohára v hádzanej žien 2014/2015 v Michalovciach sa takisto ako v predchádzajúcej edícii predstavia hráčky domácej Iuventy obhajujúcej prvenstvo a HK Slovan Duslo Šaľa, ktoré v sobotu na záverečnom turnaji v Chemkostav aréne podľa očakávania potvrdili úlohu favoritiek.
Michalovčanky si v prvom semifinále poradili s hádzanárkami HC Sporta Hlohovec, keď jediného prvoligistu v tejto fáze súťaže zdolali vysoko 44:16 (21:9). Zemplínčanky od úvodného hvizdu preukazovali výkonnostný rozdiel medzi oboma tímami a poľahky prekĺzli do rozhodujúceho súboja o trofej. Zverenky Františka Urbana môžu v pohárovej súťaži nadviazať na tradíciu z rokov 2006 - 2011 v podobe triumfu domáceho klubu. Vtedy sa šesťkrát za sebou z celkového prvenstva tešili hádzanárky tímu usporiadateľa vyvrcholenia SP (postupne Slovan Duslo Šaľa, Iuventa Michalovce, ŠKP Bratislava, Šaľa, Iuventa a HK Danlog Partizánske). Michalovčanky by sa v prípade úspešnej obhajoby zapísali na listinu pohárových víťaziek šiestykrát v 37 doterajších ročníkoch. V druhom semifinále sa očakával vyrovnanejší boj, ale Šalianky urobili krátky proces so súperkami z HK Slávia Partizánske, nad ktorými zvíťazili hladko 36:18 (18:9). Zverenky trénera Rudolfa Petrikoviča si už v prvom polčase vypracovali rozhodujúci náskok a tiež mohli šetriť sily na finále, v ktorom sa pokúsia odplatiť Michalovčankám prehru 27:31 z finále SP 2013/2014. Šalianske hádzanárky majú šancu v nedeľňajšom finále so začiatkom o 10.30 h pridať do zbierky dvanáste celkové víťazstvo.
Obaja finalisti budú na Zemplíne bojovať o cennú trofej, finančnú prémiu 1200 eur a aj právo účasti v Pohári víťazov pohárov 2015/2016. V prípade, že víťaz SP bude aj majstrom, prechádza právo štartu v PVP na finalistu.

Hádzaná - Slovenský pohár žien 2014/2015 - záverečný turnaj v Michalovciach - semifinále (hralo sa na 1 zápas):

Iuventa Michalovce - HC Sporta Hlohovec (I. liga) 44:16 (21:9) - do finále postúpila Iuventa
Najviac gólov: Habánková 8/1, S. Nagyová 7, Levčenková 6 - Krajčovičová 4/2, Gašparovičová, Danišová a S. Sedláčková po 3

Pok. hody: 3/2 - 3/2, vylúčené: 3 - 2, rozhodovali: Cibere a Gedeon, 300 divákov

Domáce štyrmi gólmi v prvých štyroch minútach udali tón stretnutia, v ktorom bolo od začiatku jedinou otázkou konečné skóre v prospech favorita. Hlohovčanky sa však v nasledujúcich minútach ako-tak držali a nedovolili zvýšiť úradujúcemu šampiónovi odstup podstatne výraznejšie. V 23. min bolo ešte len 14:8 pre Iuventu, ktorá stihla do polčasovej prestávky svoj náskok zdvojnásobiť (21:9). Po zmene strán Michalovčanky pokračovali vo zvyšovaní svojho vedenia a prvoligistu zdolali vysokým rozdielom (44:16).

HK Slovan Duslo Šaľa - HK Slávia Partizánske 36:18 (18:9) - do finále postúpila Šaľa
Najviac gólov: R. Bíziková 8, Veselková 5, Pócsíková 4, Klučková 4/1 - Szökeová 4, Bettáková 4/1, Kankulová, Radovanovičová a Hollá po 2, Michnová 2/2
Pok. hody: 3/3 - 4/4, vylúčené: 2 - 2, rozhodovali: Mandák a M. Rudinský, 150 divákov

Aj druhé semifinále sa začalo štyrmi gólmi favorita. Vedenie Šale 4:0 si už v 6. min vynútilo oddychový čas lavičky Partizánskeho. Hráčky Slávie sa v 9. min dotiahli na 3:5, ale to bolo poslednýkrát, čo ešte mohli pomýšľať na finále. Šalianky mali v 21. min 6-gólový náskok (12:6), ktorý do prestávky zvýšili na 18:9. Partizánčanky nezachytili ani vstup do druhej tridsaťminútovky a napokon utrpeli od súpera, s ktorým budú onedlho bojovať v semifinále národného play-off debakel. Šaľa vyhrala rovnakým výsledkom aj druhý polčas a celý zápas v pomere 36:18.

Zostávajúci program záverečného turnaja Slovenského pohára (Michalovce, 25. - 26. 4. 2015):