26

Iuventa v repríze úspešná, doma obhájila triumf v SP žien

26.04.2015

Iuventa Michalovce - HK Slovan Duslo Šaľa 32:27 (17:16), Iuventa sa stala víťazom SP žien 2014/2015

Hádzanárky Iuventy Michalovce sa stali víťazkami Slovenského pohára žien 2014/2015. Zverenky trénera Františka Urbana využili výhodu domáceho prostredia, keď v nedeľňajšom finále záverečného turnaja súťaže v Chemkostav aréne zdolali takisto ako v predchádzajúcej edícii družstvo HK Slovan Duslo 32:27 (17:16) a obhajobou prvenstva dosiahli víťazný hetrik. Po nedávnom celkovom triumfe vo WHIL získali druhú tohtosezónnu trofej.

Michalovčanky sa z triumfu v SP tešili štvrtýkrát v priebehu piatich sezón a celkovo sa stali držiteľkami cennej trofeje šiestykrát z doterajších 37 ročníkov. Okrem nej získali finančnú prémiu 1200 eur a právo účasti v Pohári víťazov pohárov 2015/2016. Ak sa stanú onedlho aj národnými šampiónkami, prejde právo štartu v PVP na finalistu.

Zemplínčanky, ktoré si v sobotňajšom prvom semifinále poradili s hráčkami prvoligového tímu HC Sporta Hlohovec 44:16 (21:9), nadviazali v pohárovej súťaži na tradíciu z rokov 2006 - 2011 v podobe triumfu domáceho klubu. Vtedy sa šesťkrát za sebou z celkového prvenstva tešili hádzanárky tímu usporiadateľa vyvrcholenia SP (postupne Slovan Duslo Šaľa, Iuventa Michalovce, ŠKP Bratislava, Šaľa, Iuventa a HK Danlog Partizánske).

Šalianky si na svoje dvanáste pohárové prvenstvo v histórii musia minimálne rok počkať. V semifinále síce poľahky prešli cez HK Slávia Partizánske 36:18 (18:9), ale vo finále sa hluchou päťminútovkou v druhom polčase pripravili o šancu získať trofej.

Súhrn výsledkov stretnutí na záverečnom turnaji Slovenského pohára v hádzanej žien 2014/2015 v Michalovciach (hralo sa na jeden zápas):

NEDEĽA

finále:

Zostavy a góly:
Iuventa: Gubiková, Zykovová, Krebsová - Kučerová 2, M. Holešová 7, Rebičová 3, Geričová, Habánková, Horňáková 7, S. Nagyová 3, Wollingerová 1, Bajčiová, Krasková, Tregubovová 9/1, Levčenková, Geci
Duslo: Kvasnicová, M. Ladicsová, Haládiková - Bujnochová 2, Trochtová 4, Rácková 2, Klučková 6/4, R. Bíziková 4, Kodajová 2, Pócsíková, Demajová 2, Tulipánová, Königová, B. Bíziková 4, Blehová, Veselková 1
Pok. hody: 1/1 - 4/4, vylúčené: 6 - 3, ČK: 49. Geričová (Iuventa), rozhodovali: Oťapka a M. Sivák, 800 divákov

Do vedenia síce išli hneď v úvode hostky, ale Iuventa sa ako prvá prepracovala k aspoň dvojgólovému náskoku - 4:2 v 5. min. Šaliankam aj bez kanonierky Kertészovej sa podarilo vyrovnať po štvrťhodine hry. V zostávajúcom priebehu vyrovnaného I. polčasu však opäť odskočili domáce (13:10, 14:11, 15:12), ale po oddychovom čase sa hráčky Dusla pred prestávkou dotiahli na 16:17.

Vyrovnaný boj plece pri pleci pokračoval aj v úvode po zmene strán. O gól či dva boli vpredu Michalovčanky, ktoré sa v strednej časti II. polčasu troma gólmi za sebou odpútali na 26:22 a kouč súpera Petrikovič si zobral oddychový čas. Po ňom však jeho zverenky opäť dvakrát inkasovali a Iuventa si vypracovala rozhodujúci náskok - 28:22 v 49. min. V záverečnej desaťminútovke si michalovský tím postrážil vedenie a napokon zvíťazil 32:27, čím takmer presne zopakoval finálový výsledok zo sezóny 2013/2014. Vtedy triumfoval v SP žien v Šali nad Duslom 31:27.

František Urban (tréner Michaloviec): "Som rád, že sme zvládli tento finálový duel. Štyridsaťpäť minút to bolo gól na gól, nevedeli sme sa výraznejšie odpútať. Dnes nám nešla hra v obrane, mali sme chvíľkové výpadky v koncentrácií, keď sa na nás súper doťahoval. Dievčatám gratulujem k zisku pohára.“

Rudolf Petrikovič (tréner Šale): "Je mi ľúto, že sa nám nepodarilo finále dotiahnuť do víťazného konca. Myslím si, že prvým 45 minút sme boli vyrovnaným súperom, čomu zodpovedal aj priebežný stav. Škoda, že sme zahodili veľké množstvo šancí, možno by sa zápas vyvíjal inak. V záverečnej štvrťhodine sme urobili veľmi veľa nevynútených chýb. Možno to bolo už aj únavou alebo neskúsenosťou niektorých hráčok, súper kvalít Michaloviec to využil na dosiahnutie víťazstva."

SOBOTA

semifinále:

Iuventa Michalovce - HC Sporta Hlohovec (I. liga) 44:16 (21:9) - do finále postúpila Iuventa
Najviac gólov: Habánková 8/1, S. Nagyová 7, Levčenková 6 - Krajčovičová 4/2, Gašparovičová, Danišová a S. Sedláčková po 3
Pok. hody: 3/2 - 3/2, vylúčené: 3 - 2, rozhodovali: Cibere a Gedeon, 300 divákov

Domáce štyrmi gólmi v prvých štyroch minútach udali tón stretnutia, v ktorom bolo od začiatku jedinou otázkou konečné skóre v prospech favorita. Hlohovčanky sa však v nasledujúcich minútach ako-tak držali a nedovolili zvýšiť úradujúcemu šampiónovi odstup podstatne výraznejšie. V 23. min bolo ešte len 14:8 pre Iuventu, ktorá stihla do polčasovej prestávky svoj náskok zdvojnásobiť (21:9). Po zmene strán Michalovčanky pokračovali vo zvyšovaní svojho vedenia a prvoligistu zdolali vysokým rozdielom (44:16).

HK Slovan Duslo Šaľa - HK Slávia Partizánske 36:18 (18:9) - do finále postúpila Šaľa
Najviac gólov: R. Bíziková 8, Veselková 5, Pócsíková 4, Klučková 4/1 - Szökeová 4, Bettáková 4/1, Kankulová, Radovanovičová a Hollá po 2, Michnová 2/2
Pok. hody: 3/3 - 4/4, vylúčené: 2 - 2, rozhodovali: Mandák a M. Rudinský, 150 divákov

Aj druhé semifinále sa začalo štyrmi gólmi favorita. Vedenie Šale 4:0 si už v 6. min vynútilo oddychový čas lavičky Partizánskeho. Hráčky Slávie sa v 9. min dotiahli na 3:5, ale to bolo poslednýkrát, čo ešte mohli pomýšľať na finále. Šalianky mali v 21. min 6-gólový náskok (12:6), ktorý do prestávky zvýšili na 18:9. Partizánčanky nezachytili ani vstup do druhej tridsaťminútovky a napokon utrpeli od súpera, s ktorým budú onedlho bojovať v semifinále národného play-off debakel. Šaľa vyhrala rovnakým výsledkom aj druhý polčas a celý zápas v pomere