29

Slováci sklamali v Lotyšsku, prehrali o 7 gólov

29.04.2015

Lotyšsko - Slovensko 25:18 (11:7)

Slovenskí hádzanárski reprezentanti sú aj po 3. kole bojov v II. fáze kvalifikácie ME 2016 bez bodu. Zverenci trénera Zoltána Heistera podľahli v stredajšom stretnutí v Dobele výberu domáceho Lotyšska 18:25 (7:11), v 3. skupine si na konto pripísali tretiu prehru a klesli v nej na poslednú 4. priečku tabuľky. Šance Slovákov na vybojovanie postupu na budúcoročný kontinentálny šampionát v Poľsku sú viac-menej už len v rovine teórie. Lotyšom budú môcť odplatiť štvrtú prehru v deviatom vzájomnom súboji už v sobotu 2. mája, keď s nimi od 18.00 h odohrajú odvetný kvalifikačný duel v Hlohovci. V súboji o líderskú pozíciu v 3. skupine sa v stredu vo Växjö presadili Švédi, ktorí vyhrali nad Slovincami 28:24 (18:10).

Hneď v úvodnej minúte sa zaskvel brankár Putera zneškodneným pokutovým hodom a aj v ďalšom priebehu I. polčasu podržal družstvo svojimi úspešnými zákrokmi. Zverenci trénera Heistera zle začali, dobre známy Krištopans ich schladil dvoma gólmi, ale potom sa presadil Rábek pri vlastnom oslabení, Kopčo počas presilovky a následne znovu Rábek, ktorý v 9. min prvýkrát poslal tím SR do vedenia (3:2). Najmä vďaka Puterovi držali Slováci krok s domácimi do 20. min (6:6). Záver prvej tridsaťminútovky však nezvládli. Kopili chyby v útoku, ktoré Lotyši trestali a vypracovali si štvorgólový náskok (11:7).

Ani vstup do druhého dejstva nepriniesol zlepšenie výkonu slovenských hráčov, ktorí pokračovali v ofenzívnom trápení a nepremieňaní gólových príležitostí. Z brankára Kukšu urobili domáceho hrdinu. Lotyšské vedenie narástlo na 15:8, a tak si Heister zobral oddychový čas. Ani ten však jeho zverencom nepomohol, lebo v 43. min bol rozdiel už desaťgólový (19:9). Potom predviedol niekoľko zákrokov striedajúci brankár T. Paul, čo jeho spoluhráči zužitkovali na zníženie na 12:20 v 47. min. Domáci s kanonierom Krištopansom, autorom 8 gólov, však s prehľadom kontrolovali priebeh. Slováci po úspešnej strele Rábeka z pokutového hodu skorigovali v 56. min na 17:24, ale viac už rozdiel neskresali a napokon prehrali 18:25.

Výsledok - II. fáza kvalifikácie ME 2016 - 3. skupina - 3. kolo - streda:
DOBELE
Najviac gólov za Lotyšsko: Krištopans 8, Lilienfelds 6/4
Zostava a góly SR: T. Paul, Putera - Kopčo 1, Slaninka, Cigáň 1, M. Briatka 3, M. Volentics 3/1, Kysel, Cs. Szücs ml., P. Hruščák 1, Mikéci, Rábek 8/1, Pekár 1, Ľ. Ďuriš, Kucharik, Vallo
Pok. hody: 5/4 - 2/2, vylúčení: 6 - 5, rozhodovali: Hansen a Pettersen (obaja Nór.), 500 divákov

Zoltán Heister (tréner SR): "Náš výkon je pre mňa obrovským sklamaním. Žiaľ, výsledok nezodpovedá tomu, čo dokážeme, ale dnes sme nepredviedli nič. V útoku nám vybuchla pravá strana, v obrane sme neboli dostatočne dôrazní. V druhom polčase prišlo čiastočné zlepšenie, ale rozdiel v skóre už bol obrovský. Mrzí ma, že postup už nie je pre nás zrejme reálny."

4. Slovensko 3 0 0 3 66:89 0

Doterajšie výsledky: Slovinsko - SR 31:25, Švédsko - Lotyšsko 33:23, Lotyšsko - Slovinsko 28:39, SR - Švédsko 23:33, Lotyšsko - SR 25:18, Švédsko - Slovinsko 28:24