Jan 2022
PUSŠPSN
28

W17 EHF Euro 2015

Nový kouč reprezentácie by nešiel v tomto veku do niečoho, čo nemá význam


23.05.2015Martin Lipták: "Myslím si, že sa môžeme s generáciou súčasných hráčov dostať tam, kde sme boli predtým"

Po svojom predchodcovi Zoltánovi Heisterovi dokončí rozohranú neúspešnú kvalifikáciu ME 2016 a v nasledujúcich dvoch kvalifikačných cykloch sa pokúsi vrátiť slovenskú mužskú hádzanú na pozície z nedávnej minulosti. Martin Lipták, bývalý vynikajúci hádzanár a v súčasnosti úspešný tréner, od štvrtka oficiálne prevzal taktovku v reprezentácii hádzanárov Slovenska.

Čo pre vás znamená, že ste sa stali trénerom Slovenska?
"Určite je to pre mňa pocta. Už som mal možnosť viesť reprezentáciu, ale nebolo to vo vlastnej krajine."

Viedli ste českú reprezentáciu, bolo vaším trénerským snom stať sa koučom národného tímu SR?
"Už pri oslave moje päťdesiatky som povedal, že posledným väčším snom, ktorým by som mohol vrátiť niečo slovenskej hádzanej, by bol práve post kormidelníka reprezentácie."

Budete súčasne pokračovať aj v práci na klubovej úrovni?
"Určite. Keby sa to nedalo skĺbiť, obetoval by som reprezentáciu a zo Sporty by som neodišiel. Nedokážem trénovať štyri či päťkrát v roku po šesť dní. Každodenná trénerská práca by mi chýbala."

Čo chýba súčasnému tímu k lepším výsledkom?
"Spýtajte sa ma na to o dva týždne. Viem však, že musíme všetci zabrať a pracovať tak, aby mali chuť reprezentovať a pobiť sa o dobré výsledky. Zdalo sa mi, akoby v ostatnom čase chodili na zrazy len z povinnosti, a to nebolo dobré. Pokúsime sa pozdvihnúť atmosféru v tíme."

Plánujete zmeny v kádri reprezentácie?
"Keby ste sa spýtali 15 trénerov, tak každý jeden by urobil inú nomináciu. Samozrejme, určité zmeny nastanú. Nesúhlasím však s názorom, že treba omladiť družstvo za každú cenu. Nie sme predsa krajina, v ktorej sa za každým stromom skrýva šikovný hádzanár. Pre mňa bude meradlom výkonnosť. Je jedno, či má niekto obrazne povedané 150 rokov, ak má na to kvalitu. Nebudem zabúdať ani na mladých hráčov, je ich to niekoľko, aj oni dostanú možnosť. O konkrétnych menách hráčov však teraz nechcem hovoriť."

Aké bude zloženie realizačného tímu?
"Celý realizačný tím bude mať nové zloženie. Tvoriť ho budú ľudia, ktorých poznám, viem čo dokážu a je na nich spoľahnutie. Pokiaľ ide o asistenta, potrebujem ho k brankárom, mám vyhliadnutých dvoch ľudí."

Má súčasná generácia hráčov, aby nadviazala na úspechy ich
predchodcov?
"Mám 51 rokov a už by sa mi nechcelo ísť do niečoho, čo nemá význam. Aj preto som zobral tento post. Myslím si, že sa môžeme s generáciou súčasných hráčov dostať tam, kde sme boli predtým."

Aké budú ciele v zostávajúcom priebehu kvalifikácie ME 2016, v ktorej už nemáme šancu vybojovať si postup?
"Nehodláme tie dva zápasy vypustiť. To rozhodne nie. Pôjde nám o to, aby sme si dokázali, že na to máme. Nečakám zázraky a peknú hádzanú v našom podaní, ale urobíme všetko, aby nebola po skončení bojov v skupine na našom bodovom konte nula.
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL