29

Vo Švédsku prehra Slovákov so cťou

14.06.2015

Švédsko - Slovensko 27:22 (16:10)

Hádzanárska reprezentácia mužov Slovenska neuspela v II. fáze kvalifikácie ME 2016 ani v poslednom svojom vystúpení. Zverenci trénera Martina Liptáka podľahli v nedeľňajšom stretnutí 6. kola 3. skupiny v štokholmskej Globe Arena Hovet hráčom domáceho Švédska 22:27 (10:16). Slovákom s nulou na bodovom konte patrí v konečnej tabuľke posledná 4. priečka. Švédi potvrdili svoje prvenstvo v 3. skupine, z ktorej postúpili na kontinentálny šampionát spolu s druhými v poradí Slovincami.

Najviac gólov za Švédsko: Ekberg 10/7, Gottfridsson 4
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul, Žernovič - Kopčo, Petro 1, Slaninka, Antl 2, T. Urban 5/1, M. Briatka 1, M. Volentics 1, M. Straňovský 6, Rábek, Pekár, L. Urban 4, Ľ. Ďuriš 2, Kucharik
Pok. hody: 7/7 - 1/1, vylúčení: 5 - 5, rozhodovali: Buache a Meyer (obaja Švaj.), 5500 divákov

Úvod stretnutia bol vyrovnaný, Slováci do stavu 3:3 v 7. min držali krok so súperom, ktorý následne šesťgólovou šnúrou získal rozhodujúci náskok. Takmer desaťminútovku bez gólu prerušili zverenci kouča Liptáka v 17. min, keď Straňovský znížil na 4:9. Potom ešte skóroval L. Urban (5:9), ale viac sa už nepriblížili. Švédi zásluhou Ekberga upravili v 25. min z pokutového hodu na 13:6 a ten istý hráč mal posledné slovo v I. polčase, keď po uplynutí času prestrelil múr hráčov i Žernoviča v bránke (16:10).

Slovenským hráčom vyšiel vstup do druhého dejstva. Za necelých šesť minút ukrojili polovicu z náskoku súpera, a tak si švédska lavička v 36. min za stavu 17:14 vyžiadala oddychový čas. V následnej presilovke však domáci opäť inkasovali, na 15:17 sa presadil Ľ. Ďuriš. Severania sa potom zvýšili na 19:15, ale pred záverečnou štvrťhodinou T. Urban v početnej výhode skorigoval na 18:20. Slováci možnosti dotiahnuť sa na kontaktný gól nevyužili. Hoci M. Briatka znížil v 54. min na 21:23, švédsky tím odskočil na 25:21 a víťazstvo si už postrážil (27:22).

Martin Lipták (tréner SR): "Myslím si, že druhý polčas v našom podaní zniesol kritériá. Samozrejme, treba brať do úvahy, že Švédi už boli istými postupujúcimi."

4. Slovensko 6 0 0 6 130:165 0

Prehľad výsledkov: Slovinsko - SR 31:25, Švédsko - Lotyšsko 33:23, Lotyšsko - Slovinsko 28:39, SR - Švédsko 23:33, Lotyšsko - SR 25:18, Švédsko - Slovinsko 28:24, SR - Lotyšsko 22:23, Slovinsko - Švédsko 28:28, SR - Slovinsko 20:26, Lotyšsko - Švédsko 14:33, Slovinsko - Lotyšsko 37:20, Švédsko - SR 27:22