Aug 2022
PUSŠPSN
19

W17 EHF Euro 2015

Prešov v hlavnej súťaži LM, nemusí hrať kvalifikáciu


22.06.2015


Tatran Prešov si zahrá v C alebo D-skupiny Ligy majstrov mužov 2015/2016


Po štyroch rokoch kvalifikačných nezdarov si hádzanári Tatrana Prešov opäť zahrajú v hlavnej súťaži Ligy majstrov mužov. Šarišanom pomohlo aj rozšírenie počtu účastníkov najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže mužských klubov z 24 na 28 tímov. Európska hádzanárska federácia (EHF) po zasadnutí exekutívy v závere uplynulého týždňa v poľskom Krakove zverejnila menoslov 27 (16+11) istých účastníkov LM 2015/2016. O zostávajúcom jednom tíme rozhodne kvalifikačný turnaj v prvý septembrový víkend.
Liga majstrov vstúpi do svojej 23. edície s novým hracím systémom a už spomenutým zvýšeným počtom účastníkov. Hlavná súťaž sa začne 16. - 20. 9. 2015 a bude sa hrať v 20 európskych krajinách, medzi ktorými je zásluhou Tatrana aj Slovensko. O štart v súťaži prejavilo záujem dovedna 37 klubov, EHF na základe ôsmich rôznych kritérií (výkony v minulosti, divácky záujem, hala, TV, marketing, médiá, ...) rozhodla o zaradení družstiev do A a B-skupiny, do C a D-skupiny i kvalifikácie. EHF nevyhovela šiestim žiadostiam - RK Nexe Našice (Chor.), HBC Nantes, Saint-Raphaël Var HB (oba Fr.), SC Magdeburg (Nem.), Gorenje Velenje (Slovin.) a Alingsas (Švéd.) o zaradenie do súťaže. Prešovčania budú účinkovať v C alebo D-skupine, o ich súperoch rozhodne v piatok 26. júna večer žreb vo Viedni. 
Podľa nového formátu by sa mala hrať najskôr skupinová fáza (4 skupiny), potom dve kolá vyraďovacej časti a turnaj Final Four. V základnej A- a B-skupine bude účinkovať po osem tímov, ktoré sa stretnú systémom každý s každým doma - vonku. Ich víťazi by sa priamo kvalifikovali do štvrťfinále, posledné dve družstvá by v súťaži skončili a zvyšných desať by pokračovalo v prvom kole vyraďovacej fázy. V šesťčlenných C- a D-skupine sa stretnú navzájom doma - vonku. Prvé dva z každej skupiny odohrajú semifinále play-off o dve miestenky do prvého kola vyraďovacej časti. Ostatné družstvá by ďalej nepokračovali. 
Do úvodného kola vyraďovacej fázy by sa teda kvalifikovalo 10 klubov (2. - 6. z A+B-skupiny) a 2 (víťazi semifinále play-off z C+D-skupiny), ktoré by utvorili šesť dvojíc a v dvojzápasoch (doma - vonku) budú bojovať o šesť miesteniek do ďalšej fázy. Tam by sa pridali už aj dva priamo kvalifikované tímy - víťazi "áčka" a "béčka", nasledovalo by klasické štvrťfinále o účasť na turnaji Final Four. 


Liga majstrov v hádzanej mužov 2015/16 - zaradenie klubov pred piatkovým žrebom: 

A a B-skupina: 
THW Kiel (Nem.) 
MKB-MVM Veszprém (Maď.) 
KIF Kolding Kodaň (Dán.) 
HC Vardar Skopje (Maced.) 
KS Vive Tauron Kielce (Poľ.) 
HC PPD Záhreb (Chor.) 
FC Barcelona Lassa (Šp.) 
Paríž St. Germain HB (Fr.) 
Rhein-Neckar Löwen (Nem.) 
IFK Kristianstad (Švéd.) 
RK Celje Pivovarna Laško (Slovin.) 
Besiktas Jimnastik Kulübü (Tur.) 
Montpellier HB (Fr.) 
MOL-Pick Szeged (Maď.) 
Orlen Wisla Plock (Poľ.) 
SG Flensburg-Handewitt (Nem.) 

C a D-skupina: 
Kadetten Schaffhausen (Švaj.) 
Tatran Prešov (SR) 
HC Meškov Brest (Biel.) 
Čechovskí Medvedi (Rus.) 
Naturhouse La Rioja (Šp.) 
HC Vojvodina Nový Sad (Sr.) 
HC Motor Záporožie (Ukr.) 
Futebol Clube do Porto (Portug.) 
HCM Baia Mare (Rum.) 
HC Metalurg (Maced.) 
Skjern Handbold (Dán.) 

kvalifikačný turnaj: 
ALPLA HC Hard (Rak.) 
RK Borac m:tel Banja Luka (Bos. a Herc.) 
Limburg Lions (Hol.) 
Elverum Handball Herrer (Nór.) 
SLOVAK HANDBALL
Reklamný partner reprezentačného družstva mužov Slovenska:
Emotion Retic
Reklamný partner reprezentačného družstva žien Slovenska:
Emotion Retic
Partner Extraligy:
Molten
Partner WHIL:
Molten
Reklamní partneri:
REHASPORT
Adidas
Mediálni partneri:
sport.sk
radio Sport
SITA
Huste TV
TASR
SLOVAK HANDBALL