29

Slovenky na záver kvalifikácie MS nerozhodne, postup Poliek

10.01.2011

I. fáza kvalifikácie MS 2011 v hádzanej žien: Slovensko - Rakúsko 33:33 (18:17)

LUBLIN 5. decembra (SITA) - Slovenské hádzanárky sa rozlúčili s účinkovaním na turnaji I. fázy kvalifikácie majstrovstiev sveta v Brazílii (3. - 18. decembra 2011) nerozhodným výsledkom. Zverenky trénera Štefana Katušáka remizovali v nedeľňajšom stretnutí v poľskom Lubline s hráčkami Rakúska 33:33 (18:17) a v tabuľke 1. skupiny obsadili so ziskom troch bodov až konečné 4. miesto. Slovenky prišli o šancu vybojovať si jedinú postupovú miestenku do júnovej II. fázy (play-off) po prehrách v prvých dvoch zápasoch na turnaji - s Veľkou Britániou (26:27) a Poľskom (28:31). Reprezentantky SR dosiahli jediné víťazstvo v konfrontácii s outsiderkami z Cypru (51:20).

V kvalifikácii budú pokračovať Poľky, ktoré splnili v domácom prostredí úlohu favorita turnaja a bez straty bodu sa stali jeho víťazkami. Meno svojho súpera v play-off sa dozvedia v záverečný deň decembrových ME žien 2010 v Dánsku a Nórsku.
Výsledky - I. fáza kvalifikácie žien o postup na MS 2011 - 1. skupina - nedeľa:
Slovensko - Rakúsko 33:33 (18:17)
Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Grandtnerová, Gubiková – Trochtová 5, Kovaličková, Stuparičová 6/2, Hollá 1, Pileková 3, Blažeková, Jakubisová 8, P. Popluhárová 6/1, Pajtášová 4, Košíková, Žideková
Najviac gólov za Rakúsko: Rotisová-Nagyová 8, Engelová 7
pok. hody: 4/3 - 6/4, vylúčené: 3 - 4, rozhodovali: Sitsi a Heinla (obaja Est.), 100 divákov

Úvod stretnutia sa niesol vo vyrovnanom duchu. Ešte v 6. min bol stav nerozhodný 4:4, ale potom prišli chvíle Sloveniek, ktoré si v nasledujúcej päťminútovke vypracovali vedenie 11:6. Dlho sa však z neho netešili, pretože Rakúšanky sa o desať minút neskôr dotiahli na 12:13 a v 24. min svietil na ukazovateli skóre výsledok 15:15. V závere I. polčasu sa zverenkám trénera Katušáka podarilo nakloniť misky váh mierne na svoju stranu a na prestávku odchádzali za priaznivého stavu 18:17.

Aj po zmene strán mal duel vyrovnaný priebeh. Ani jedno z družstiev sa nedokázalo výraznejšie gólovo odpútať. Štvrťhodinu pred koncom bolo 25:25, potom však získali rakúske hráčky dvojgólový náskok (30:28). Slovenky odpovedali vyrovnaním (32:32) a v 57. min získali vedenie 33:32. V závere zápasu však dovolili súperkám raz skórovať, a tak sa zrodila konečná remíza 33:33.

Štefan Katušák (tréner SR): "Myslím si, že sme boli lepším tímom a mohli sme nad Rakúšankami vyhrať. Proti však bola vyššia moc. Súperky vyrovnali necelú minútu pred koncom. Po oddychovom čase sme mali loptu a boli sme v útoku, kde faulovali našu pivotku. Namiesto sedmičky sme mali výhodu len deväťmetrového hodu a v zostávajúcom krátkom čase sa nám už skórovať nepodarilo.“